Cześć!

Przybywam z kolejnym wydaniem przeglądu subiektywnie najciekawszych treści z branży IT z ubiegłego tygodnia.

 

Dzisiaj link nr 7 jest opublikowany w ramach współpracy z firmą Todoist. Jeśli nie znasz tej aplikacji, to po latach pracy z nią, zdecydowanie polecam ją jako świetne rozwiązanie do ogarniania codziennych zadań i projektów (to zaawansowana lista ToDo).

 

P.S. poprawiłem błędne wyświetlanie się newslettera w niektórych aplikacjach (przede wszystkim w StoopInbox). Już powinno być OK.

 

Zapraszam do lektury :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. Czy używanie publicznych sieci WiFi jest bezpieczne?
    https://wifine.gitlab.io/
    INFO: Zdania na ten temat są mocno podzielone, ale autor tego artykułu przedstawia swoje dość mocne argumenty popierające założenie, że sieci takie są bezpieczne i to nawet bez użycia VPN-a.

  2. Zawartość starych CD-ROMów z lat 90-2015
    http://discmaster.textfiles.com/cd-rom/
    INFO: Większość treści to końcówka lat 90-tych. Można (legalnie) ściągnąć sporo nostalgicznych treści. Niektóre z nich mogą być użyteczne (np. fonty, czy kolekcje muzyki).

  3. Słownik slangu developerów - z przymrużeniem oka ;)
    https://dev.to/rahulbanerjee99/do-you-know-these-software-engineering-terms-156l
    INFO: Wiesz, czym różni się ‘spaghetti code’ od ‘hydra code’ lub ‘Jenga code’, albo czym jest Heisenbug?

  4. Jak działa protokół HTTPS? - komiks
    https://howhttps.works/why-do-we-need-https/
    INFO: Proste przedstawienie (w formie komiksowej) idei stojącej za protokołem HTTPS. Jak on działa, po co powstał itp.

  5. Jak dostać się do Magazynu Broni ABW?
    https://sluzbyiobywatel.pl/magazyn-broni-w-abw
    INFO: Pamiętacie gościa, który tydzień temu wchodził na teren stacji nadawczej Służby Wywiadu Wojskowego? To w tym tygodniu zawitał do magazynu broni ABW. Ciekawy przykład nieinwazyjnego omijania zabezpieczeń.

  6. Notion vs Obsidian - z punktu widzenia developera
    https://levelup.gitconnected.com/why-i-use-obsidian-for-note-taking-making-system-as-a-tech-writer-e208699e0011
    INFO: Ciekawe zestawienie funkcjonalności dwóch popularnych aplikacji do notowania. Notion i Obsidian to dwa zupełnie różne podejścia do tworzenia notatek. Które z nich będzie lepsze dla Ciebie? Sprawdź.

  7. Przetestuj listę zadań ToDoist w wersji PRO za darmo przez 2 miesiące [sponsorowane]
    https://doist.grsm.io/uwteamperk
    INFO: Po okresie testowym, automatycznie przejdziesz na konto bezpłatne bez żadnych zobowiązań. Zarejestruj się i przetestuj jedną z najpopularniejszych aplikacji do ogarniania zadań i projektów.

  8. Jak działa dźwięk? - interaktywna prezentacja
    https://ciechanow.ski/sound/
    INFO: Jak to się dzieje, że słyszymy dźwięki o różnej częstotliwości i wysokości? Od czego zależy brzmienie wytwarzanego dźwięku i jak możemy na to wpływać? Ten artykuł przepełniony interaktywnymi przykładami stara się odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Bardzo przystępne wyjaśnienie.

  9. Publikuj u siebie, rozpowszechniaj wszędzie - o odzyskiwaniu kontroli nad swoim miejscem w internecie
    https://www.internet-czas-dzialac.pl/odcinek-36-publikuj-u-siebie-rozpowszechniaj-wszedzie/
    INFO: W świecie social mediów, zdani jesteśmy na łaskę i niełaskę platform, na których publikujemy swoje treści. A co gdyby używać tych platform jedynie jako nośników naszego przekazu, a oryginalne treści trzymać u siebie? Dobre wprowadzenie do idei POSSE, czyli Publish (on) Own Site, Syndicate Elsewhere.

  10. Popraw czytelność dużych liczb w JavaScript
    https://usefulangle.com/post/271/javascript-numeric-separators
    INFO: Jeśli w źródle musisz zapisać np. 8-10 cyfrową liczbę, to chwilę zajmie programiście ogarnięcie, o jaką wartość chodzi. Jeśli źle policzy on liczbę znaków, to może drastycznie zawyżyć/zaniżyć wartość zmiennej. Jak temu zaradzić? Z pomocą przychodzi symbol podkreślenia (underscore)

  11. Narzędzie do automatycznego kolorowania starych fotografii
    https://palette.fm/
    INFO: Uploadujesz starą, czarno-białą fotkę, wybierasz styl koloryzacji i masz kolorową fotkę. Testowałem na kilku losowych fotografiach znalezionych w internecie i działa to naprawdę dobrze. Czasami trzeba tylko chwilę poczekać (do 10s) na naniesienie wybranego filtra na fotografię. Usługa jest darmowa.

  12. Replit Mobile App - programuj gdziekolwiek jesteś
    https://blog.replit.com/mobile-app
    INFO: Część programistów prawdopodobnie zna webowe środowisko programistyczne od Replit. Teraz powstała natywna aplikacja mobilna o podobnych możliwościach. Uruchomisz ją na iPadzie, iPhone oraz na urządzeniach z Androidem. Dostępny jest plan darmowy. Zdecydowanie warto rzucić okiem.

  13. Developer Roadmaps - zbiór drogowskazów do rozwoju w różnych technologiach
    https://roadmap.sh/
    INFO: Chcesz się rozwijać jako Android developer? a może jako DevOps lub specjalista od baz danych? Od czego zacząć i które technologie brać pod uwagę, tego dowiesz się z podlinkowanego zestawienia.

  14. Cloudflare Radar - statystyki internetowe
    https://radar.cloudflare.com/domains
    INFO: Dawniej istniała ‘Alexa’ (pamiętacie ten portal?), teraz mamy Cloudflare Radar, gdzie można sprawdzić np. najpopularniejsze domeny internetowe, statystyki ataków, statystyki transferu na świecie itp. Sporo interesujących danych.

  15. Pierwszy, polski “Kryptoznaczek”
    https://nft.poczta-polska.pl/
    INFO: Poczta Polska wchodzi w świat NFT wypuszczając swoje znaczki w formie kolekcjonowalnych tokenów.

  16. Dear Console - kolekcja snippetów do konsoli JS
    https://codepo8.github.io/dearconsole/
    INFO: Niewielki zbiór użytecznych mini skryptów, które można wkleić do konsoli JavaScript na dowolnej stronie, aby wykonać akcję opisaną w nazwie skryptu. Można ich także używać jako tzw. skrypto-zakładek.

  17. Pingowanie sitemap w Google - szybsze indeksowanie stron
    https://www.seroundtable.com/pinging-xml-sitemaps-google-34236.html
    INFO: Wiem, że termin ‘pingowanie’ kojarzy się z protokołem ICMP, ale w świecie SEO ma on zupełnie inne znacznie. Pingowanie to powiadamianie robota sieciowego (np. Googlebota) o konieczności odwiedzenia i zaindeksowania danej zawartości w sieci. Google stworzyło właśnie bardzo proste API (opis na końcu artykułu), które umożliwia powiadomienie crawlera o konieczności zaindeksowania na nowo całej sitemapy.

  18. Wszystko co musisz wiedzieć o slice() w JavaScript
    https://refine.hashnode.dev/javascript-slice-method-in-depth
    INFO: Niby jest to bardzo prosta funkcja, jednak różne sposoby wywołania jej mogą nieźle skomplikować zrozumienie, jak ona działa. Warto rzucić okiem, aby lepiej rozumieć kod, który z tej funkcji korzysta.

  19. Automatyczna zmiana statusu na Slacku przy rozpoczęciu meetingu
    https://www.theverge.com/23363573/slack-status-google-calendar-automatically-change-meeting
    INFO: Rozpoczynasz spotkanie w pracy, które masz wpisane w Googlowym kalendarzu? Przeważnie w takim przypadku warto ustawić odpowiedni status na Slacku, aby koledzy z pracy Cię nie zagadywali. A może lepiej, aby taki status ustawiał się sam, automatycznie?

  20. Implementacja TOTP na potrzeby 2FA - jak to działa?
    https://drewdevault.com/2022/10/18/TOTP-is-easy.html
    INFO: Chcesz, aby Twoja aplikacja wspierała jednorazowe hasła generowane np. przez Google Authenticatora, Authy i inne, temu podobne aplikacje? Okazuje się, że za generowaniem tych kodów stoi jeden, bardzo prosty (dosłownie kilka linijek) algorytm, który możesz zaimplementować w dowolnym języku. Na stronie znajdziesz przykłady w Pythonie.

  21. Naucz się mówić po angielsku bez “Very”
    https://www.losethevery.com/
    INFO: Bardzo mały, bardzo fajny, bardzo drogi… wszędzie to ‘bardzo’ (very). Chcąc brzmieć bardziej profesjonalnie, warto się go pozbyć. Ta aplikacja Ci w tym pomoże. Pamiętaj, że jedno wyrażenie można niekiedy powiedzieć na wiele sposobów. Jeśli więc zasugerowane określenie Ci nie odpowiada, kliknij ponownie ‘Refresh Result’.

  22. Jak wykryć, gdy ktoś sklonuje Twoją stronę?
    https://docs.canarytokens.org/guide/cloned-web-token.html#what-is-a-cloned-website-token
    INFO: Hackerzy, tworząc strony phishingowe, najczęściej kopiują kod źródłowy oryginalnej strony (frontendu) i hostują go np. na domenie z literówką. Wdrożenie tego prostego rozwiązania sprawi, że tak sklonowana strona powiadomi Cię o fakcie bycia odpaloną na obcej domenie.

  23. Tworzenie lepszych komunikatów z błedami - na przykładzie Wix
    https://scribe.rip/when-life-gives-you-lemons-write-better-error-messages-46c5223e1a2f
    INFO: Ciekawa analiza tego, z czego zbudowany jest komunikat z błędem i jak każdą z tych części można ulepszyć. Przyjemnie zaprezentowana wiedza.

  24. Migracja z Reacta na HTMX
    https://htmx.org/essays/a-real-world-react-to-htmx-port/
    INFO: Czym jest HTMX? Jest to rozwiązanie, które daje Ci dostęp do AJAXa, animacji w CSS, websocketów itp. bezpośrednio w HTMLu.

  25. Wyłączaj animacje na stronie dla tych, którzy ich nie chcą
    https://accessibilityfordevelopers.com/allow-disable-of-motion-animation/
    INFO: Użytkownicy korzystający z Twojej strony mogą mieć różne dolegliwości, które sprawiają, że woleliby oni unikać wszelkich animacji i szybko poruszających się obiektów na ekranie. Taką redukcję ruchu można nawet włączyć w przeglądarce, tylko pytanie brzmi, czy Ty jako Twórca stron takie ustawienie respektujesz? Krótki artykuł podaje, jak w CSS można wykryć, czy użytkownik życzy sobie podania strony ze zredukowaną ilością ruchu obiektów.

  26. Innernet - skrajnie prosty (i darmowy) VPN do samodzielnego postawienia
    https://github.com/tonarino/innernet
    INFO: Pod spodem działa w oparciu o Wireguarda. Po uruchomieniu usługi otrzymujemy coś na wzór prywatnego Tailscale. Umożliwia nam to bardzo łatwy dostęp do domowej sieci, bez konieczności ustawiania routingów, kluczy dostępowych itp. Wygodne.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Zarabiające, drobne projekty online - spis
    https://uw7.org/un_8bd69524dc0a1
    INFO: Codziennie aktualizowana lista projektów (często tworzonych przez programistów po godzinach), które przynoszą już jakieś dochody. Niekiedy są to niewielki kwoty (np. $100/msc), a czasami naprawdę ogromne sumy (w milionach dolarów miesięcznie). Można traktować to jako inspirację.

  2. Jednorazowe serwery VPS z rootem?
    https://uw7.org/un_19faa11aba1c0
    INFO: Logujesz się na konto root i masz dostęp do najnowszej wersji Kali Linux. Usługa jest w pełni bezpłatna, jednak pamiętaj, że serwery naprawdę są “jednorazowe”, więc wszelkie zapisane tam dane znikają po wylogowaniu się. Ciekawe rozwiązanie dla pentesterów i fanów security.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.