Witam w piątek :)
Deploy na proda zrobiony, kawa wypita, więc możesz zabrać się za cotygodniowy rytuał czytania zestawienia #unknowNews.
Nie wiem czy wiesz, ale ten newsletter (wersję wysyłaną na maila) czyta tygodniowo około 7000 subskrybentów. Do tego dochodzą ludzie z wersji webowej wrzucanej na Twittera, Linkedin, Facebooka, Wykop i ludzie czytający wersję RSS. Trochę się tych czytelników zebrało ?
Mam do Ciebie prośbę: bardzo zależy mi na tym, aby dotrzeć do nowych czytelników, którzy jeszcze nie znają #unknowNews. Udostepnij im proszę tego linka (widziałeś nową stronę zapisu?), gdzie będą mogli zarówno przeglądnąć kilka poprzednich wydań newslettera, jak i zapisać się do niego. Możesz podzielić się linkiem do strony zapisu w social mediach, na firmowym slacku, czy gdzie tylko zechcesz. Z góry dziękuję ?
A! jeszcze jedno. Na Humble Bundle pojawiła się paczka ebooków z branży cybersecurity. Myślę, że warto rzucić okiem.
A teraz czas na lekturę :)
◢ #unknownews ◣
Jak wdrożyć GTD (Getting Things Done) w swoim życiu - wyjaśnienie w 15 minut
https://hamberg.no/gtd
INFO: GTD to znana metodyka pracy z zadaniami do wykonania. Jej wdrożenie najczęściej wymaga przeczytania książki o tym samym tytule, jednak tutaj ktoś zaprezentował bardzo zwięzłe streszczenie wszystkiego, co trzeba wiedzieć, aby rozpocząć pracę z tą metodyką.
State of Engineering - czyli jak wygląda praca software engineera w 2022 roku
https://retool.com/reports/state-of-engineering-time-2022/
INFO: Na czym spędzają czas software engineerowie? na czym naprawdę chcieliby spędzać czas, a czego nie lubią? Jak często tak naprawdę ich praca polega na robieniu copy/paste kodu ze StackOverflow? Interesujące wyniki ankiety.
Kto stworzył tę grafikę? człowiek, czy AI?
https://thisimagedoesnotexist.com/
INFO: To zadanie nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Za pierwszym podejściem zdobyłem 18 punktów na 30 możliwych. Zestaw prezentowanych grafik za każdym razem jest innych. Fotomontaże tworzone są przez system DALL-E 2.
Użyteczne rozszerzenia do VS Code dla frentend developerów
https://www.smashingmagazine.com/2021/05/useful-vs-code-extensions-web-developers/
INFO: Przyspieszają pracę, ułatwiają tworzenie kodu, obsługują snippety i wiele innych. Jest z czego wybierać.
Seria SQL vs NoSQL - fakty, mity i kryteria wyboru
https://radekbialowas.pl/sql-vs-nosql-wstep-do-serii/
INFO: Co naprawdę oznacza NoSQL, dlaczego powstał i cym baza dokumentowa różni się od typowej relacyjnej? Jakie kryteria wyboru przyjąć przy wyborze między SQL vs NoSQL? To seria wpisów. Link prowadzi do spisu treści.
Markdown-Tag - dodaj obsługę markdowna na stronie jedną linią kodu
https://github.com/MarketingPipeline/Markdown-Tag
INFO: Prosta biblioteka JS dodająca interpreter Markdowna do dowolnej strony. Wystarczy tylko zaincludować jeden plik JS i oznaczyć, który fragment tekstu ma zostać zinterpretowany. Biblioteka wspiera także rozbudowany zapis MD rodem z Githuba.
Blackbox - wtyczka do Chrome kopiująca tekst z grafik i filmów
https://chrome.google.com/webstore/detail/blackbox-select-copy-past/mcgbeeipkmelnpldkobichboakdfaeon
INFO: Widzisz fragment kodu podczas oglądania tutoriala na YouTube? Skopiuj go! Proste i wygodne rozwiązanie.
LocalStack - rozwijaj aplikację cloudową na lokalnym komputerze
https://localstack.cloud/
INFO: To aplikacja symulująca środowisko AWS do tworzenia aplikacji offline. Możesz postawić własne DynamoDB, odpalać Lambdy, pobawić się API Gatewayem, Cognito, S3, SESem i kilkunastoma innymi usługami. Jest dostępna wersja Community za darmo.
Jak zbudowany jest jednoosobowy projekt (SaaS) Healthchecks?
https://blog.healthchecks.io/2022/02/healthchecks-io-hosting-setup-2022-edition/
INFO: Jest to soft online do monitorowania poprawności działania cronów. Na jakich serwerach to stoi? jaki software go napędza i z jakich narzędzi korzysta właściciel do ogarnięcia projektu w pojedynkę?
Która z przeglądarek najlepiej dba o Twoją prywatność?
https://privacytests.org/android.html
INFO: Zestawienie różnych metod śledzenia użytkowników, połączone z informacją, czy dana przeglądarka sobie z tą metodą radzi, czy nie. Jeśli nie wiesz, o co chodzi z daną kategorią, możesz kliknąć jej nazwę, aby poznać więcej szczegółów.
Lista 10 rozszerzeń do VSCode do bardziej produktywnego programowania w Pythonie
https://bas.codes/posts/best-vscode-extensions-python?utm_id=FAUN_PyDo322_Link_title
INFO: Lepsza obsługa wcięć, lepsze komentowanie kodu, odpalanie testów z UI, wykonywanie wpisywanego kodu wprost w edytorze i kilka innych usprawnień.
Archiwum starych reklam sprzętu komputerowego (lata 1970-1990)
https://rarehistoricalphotos.com/vintage-computer-ads/
INFO: Bardzo klimatyczna galeria. Świetnie pokazuje jak bardzo zmienił się przez te lata świat technologii IT.
Videogrep - narzędzie do wyszukiwania tekstów w filmach i wycinania fragmentów je zawierających
https://lav.io/notes/videogrep-tutorial/
INFO: Aplikacja wymaga posiadania filmu z napisami. Jako parametr wejściowy podajemy tekst do odnalezienia w napisach, a jako wyjście otrzymamy plik wideo zawierający fragment filmu z tym cytatem. Przykładowe efekty można zobaczyć w pierwszym filmie na stronie.
Proste aplikacje na Androida - zestaw narzędzi bez reklam i zbytecznych uprawnień
https://www.simplemobiletools.com/
INFO: Część z tych aplikacji jest płatna (ale raczej skrajnie tania), a wszystkie są otwartoźródłowe. Warto rzucić okiem, jeśli ktoś szuka naprawdę prostych rozwiązań i do tego chce dbać o swoją prywatność i bezpieczeństwo.
Ściągi z CSS: selektory Flexbox, Box Model, Grid - świetne wyjaśnienie
https://github.com/eludadev/css-docs
INFO: Zaledwie 6 ściąg w formie graficznej (można sobie np. wydrukować jeśli ktoś lubi), ale za to genialnie tłumaczących wspomniane zagadnienia.
Implementacja “soft deletion” w PostgreSQL - 100% logiki po stronie DB
https://evilmartians.com/chronicles/soft-deletion-with-postgresql-but-with-logic-on-the-database
INFO: Hard delete to po prostu usunięcie danych za bazy. Wersja soft polega na oznaczaniu wpisów jako usunięte, ale z fizycznym pozostawieniem ich w bazie. Przeważnie ten rodzaj usuwania danych implementuje się w aplikacji. Można jednak przenieść całą logikę na warstwę bazy, co też ma swoje zalety.
Ten człowiek uploadował na YouTube niemal 2mln filmów…
https://www.youtube.com/watch?v=Olkb7fYSyiI
INFO: Istnieje spora szansa, że jeśli kiedykolwiek wpisałeś na YouTube pytanie rodem ze StackOverflow, to wyskoczył Ci jeden z filmów tego gościa. Trzeba przyznać, że znalazł sobie niezwykle ciekawy i lowbudgetgowy sposób na skrajnie szybkie tworzenie filmów.
Ile linii kodu miała gra Pong wydana na automaty w 1972 roku? ZERO.
https://www.falstad.com/pong/
INFO: Pierwotny pong nie był ‘napisany’, a zbudowany. Był to układ złożony z bramek logicznych i timerów, zupełnie pozbawiony nawet mikroprocesora. Na stronie znajdziez gotowe schematy budowy/działania, jak i animacje tłumaczące, dlaczego to ma szansę działać. Raczej skrajnie geekowy content ;)
Jak aktywować tryb HTTPS-only w swojej przeglądarce?
https://www.eff.org/deeplinks/2021/09/https-actually-everywhere
INFO: Przez ponad 10 lat ludzie używali rozszerzenia ‘HTTPS Everywhere’. Obecnie efekt oferowany przez wspomnianą wtyczkę można osiągnąć natywnie, bez instalacji dodatków w niemal każdej współczesnej przeglądarce.
Najszybciej rosnące aplikacje na świecie w 2022 roku
https://blog.curiosity.ai/ten-fastest-growing-apps-in-2022-including-some-you-dont-know-c177e46cc5f1
INFO: Mowa oczywiście o rozroście bazy użytkowników (i nie ma tam platform social media!). Szczerze mówiąc, to na 10 wymienionych aplikacji znałem jedynie 5. Być może dzięki temu zestawieniu poznasz nowe, ciekawe aplikacje.
Kinopio - narzędzie do tworzenia kreatywnych notatek
https://kinopio.club/
INFO: Wygląda dość ‘nieprofesjonalnie’, ale oferuje sporo możliwości. Nadaje się zarówno do tworzenia map myśli, prostych schematów, list zadań, jak i do swobodnego notowania. Trochę zajmuje odkrycie wszystkich opcji, ale wygląda to całkiem obiecująco. Do 100 elementów na tablicy usługa jest darmowa (ale można mieć dowolną liczbę tablic). Później $6/msc.
Jakich metod używa Firefox, aby chronić Cię przed fingerprintingiem?
https://support.mozilla.org/pl/kb/jak-firefox-chroni-przed-fingerprintingiem
INFO: Fingerprinting Protection to eksperymentalna funkcja intensywnie rozwijana w Firefoksie. Jej celem jest utrudnienie śledzenia Cię między innymi przez sieci reklamowe.
Stronicowanie danych z SQL - robisz to źle?
https://scribe.rip/you-are-doing-sql-pagination-wrong-739a700acbd0
INFO: Stworzenie paginacji jest dość prostą operacją, ale przy ogromnej ilości danych w bazie, sprawa zaczyna się komplikować ze względów wydajnościowych. Ten artykuł podpowie Ci, jak wyciągać dane znacznie wydajniej.
Kiedy naprawdę potrzebujemy komendy ‘dd’ w Linuksie?
https://www.vidarholen.net/contents/blog/?p=479
INFO: Kopiowanie plików i tworzenie obrazów dysków, to najpopularniejsze zastosowania tej komendy. Czy jest ona jednak naprawdę niezastąpiona? Do czego oryginalnie powstała?
Pixar in a Box - jak Pixar tworzy swoje filmy? (darmowy kurs)
https://www.khanacademy.org/computing/pixar#effects
INFO: Tworzenie efektów w filmach, sztuka storytelingu, praca kamery, modelowanie postaci i wiele innych, czyli wszystko to, co sprawia, że filmy Pixara są, jakie są. Wszystkiego tego dowiesz się z tego darmowego kursu.
AutoAnimate - skrajnie prosty sposób na dodawanie animacji do strony
https://auto-animate.formkit.com/
INFO: Biblioteka nie wymaga konfiguracji, a jej zaimplementowania najczęściej wymaga dodania 2-3 linijek kodu do aplikacji. Automatycznie animuje zdarzenia na stronie. Współpracuje z React, Vue i z czystym JavaScriptem.
Jak Marvel wykorzystuje graph database?
https://vimeo.com/79399404
INFO: Bohaterowie Marvela umierają, ożywają, czasami powtórnie umierają, a czasami zmienia się ich charakter w czasie. Baza Neo4j została wykorzystana przez Marvela do przygotowania modelu danych, którzy pomaga zdecydować, którzy bohaterowie mogliby wystąpić w nowych komiksach razem. Ciekawe podejście do tematu.
iPhone może Cię śledzić, nawet jeżeli jest wyłączony
https://arstechnica.com/information-technology/2022/05/researchers-devise-iphone-malware-that-runs-even-when-device-is-turned-off/
INFO: Badacze udowodnili, że chip używany w usłudze ‘Find My…’ pozostaje aktywny nawet po wyłączeniu smartfona. Jednocześnie chip ten podatny jest na atak, dzięki któremu malware potencjalnie może śledzić usera nawet z wyłączonym telefonem.
LINKI TYLKO DLA PATRONÓW
Wstęp do scrapowania contentu z netu
https://uw7.org/un_82cc1c0ed62f4
INFO: Podręcznik online (+kilka filmów), który nauczy Cię od podstaw, w jaki sposób zbierać informacje z innych stron. Jest tam wstęp do Pythona, podstawy pracy z terminalem i z biblioteką Scrapy
Zbiór projektów do ćwiczenia skillów frontend developera
https://uw7.org/un_dcc444d928c47
INFO: Wybierz jeden z 24 projektów i spróbuj je zrealizować z użyciem HTML, CSS i JS (a może i ulubionego frameworka?). Projekty podzielone są na 3 stopnie trudności. Do każdego masz materiały dodatkowe, jak i taski podnoszące poziom trudności
Zobacz poprzednie wydania newslettera:
Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️
Wersja webowa aktualnego wydania
Do zobaczenia za tydzień ?
pozdrawiam Jakub 'unknow' Mrugalski |
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.