Cześć!

Wróciłem po majówce i nie tak łatwo ponownie usiąść do przeglądania setek linków z branży IT, ale ostatecznie dałem radę. Przybywam terminowo z nowym przeglądem ciekawych treści z branży IT  💪😎

Przy okazji przypominam, że w najbliższy poniedziałek (8 maja) rusza sprzedaż "Akademii Debugowania Linuxa". Na podlinkowanej stronie znajdziesz przykładowe lekcje i opis szkolenia. Możesz tam także zapisać się na listę zainteresowanych (to do niczego nie zobowiązuje). Szkolenie dostępne będzie w sprzedaży tylko przez 14 dni, a później znów zniknie z oferty na wiele miesięcy.

Zapraszam do lektury.

 

◢ #unknownews ◣

  1. Polskie Piksele - archiwum polskich retro gier
    https://polskiepiksele.pl/
    INFO: Gry z bardzo dawnych czasów na platformy takie jak Commodore 64, Atari, Amiga, ZX Spectrum itp. Do wielu z nich dołączone są screeny, a nawet gameplaye.

  2. Jak radzić sobie ze stresem jako software developer?
    https://andreizgirvaci.com/blog/how-to-reduce-stress-and-overcome-anxiety-as-a-software-developer
    INFO: Kolekcja porad, aplikacji i narzędzi, które pomogą Ci zredukować stres i niepokój w pracy. Autor pisze to z perspektywy programisty, ale myślę, że porady są zdatne do zastosowania dla każdego pracownika biurowego.

  3. A gdyby tak zasilić laptopa baterią z hulajnogi?
    https://transistor-man.com/lenovo_ebike_adapter.html
    INFO: Ciekawy projekt DIY (ale może nie rób tego w domu OK?) polegający na przerobieniu baterii z hulajnogi elektrycznej w powerbank zdatny do ładowania laptopa. Nie jest to może najbezpieczniejszy projekt do samodzielnego zbudowania, ale działa. Wrzucam jedynie jako ciekawostkę.

  4. Uruchommy webcama z 1999 roku - sterowniki na Linuksie
    https://blog.benjojo.co.uk/post/quickcam-usb-userspace-driver
    INFO: Ciekawa historia uruchomienia na Linuksie starej, ponad 24-letniej kamerki Logitecha, na którą ostatnie sterowniki wyszły pod Windowsa XP.

  5. Atakowanie modeli językowych (film, 12 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=h74oXb4Kk8k
    INFO: Autor przedstawia kilka metod na sprawienie, aby model językowy (LLM, np. GPT-4) wykonał nasze instrukcje lub zdradził treść prompta.

  6. Gwartancja uptime, czyli walka o SLA
    https://world.hey.com/itzy/uptime-guarantees-a-pragmatic-perspective-736d7ea4
    INFO: Platformy w necie szczycą się SLA na poziomie 99.999%, ale są i takie, które dają zaledwie 99,5% gwarancji. Jaki poziom uptime powinna gwarantować Twoja aplikacja? Czy jest sens walczyć o każdą tysięczną część punktu procentowego uptime? Ciekawe przemyślenia.

  7. Dlaczego modele językowe mają halucynacje?
    https://vectara.com/avoiding-hallucinations-in-llm-powered-applications/
    INFO: ChatGPT zaczyna robić wywody o wielkich ludziach, którzy nigdy nie istnieli, cytując przy tym dzieła, których nigdy nie napisano? To niestety możliwe. Zwie się to halucynacjami. Skąd się biorą, tego dowiesz się z artykułu.

  8. Chatboty to przyszłość interfejsów webowych? Niekoniecznie...
    https://wattenberger.com/thoughts/boo-chatbots
    INFO: Autor tłumaczy, dlaczego jego zdaniem zyskujące ostatnio na popularności chatboty nie są dobrymi zamiennikami dla typowych interfejsów do wprowadzania danych.

  9. Sparkmesh - śledź swojego ulubionego artystę... wszędzie
    https://www.sparkmesh.com/welcome
    INFO: Wrzucasz nazwę artysty muzycznego, a automat zwraca Ci listę jego utworów z najpopularniejszych serwisów muzycznych. Do tego wyszukuje amatorskie wykonania jego utworów (np. z YouTube) oraz daty zbliżających się koncertów. Można dodać wielu artystów do obserwowanych i otrzymywać wieści na ich temat wprost na maila.

  10. Historia kursorów na klawiaturze (film, 16 minut)
    https://youtube.com/watch?v=BytowtVycc0
    INFO: Kursory to coś, do czego przywykliśmy. Kiedyś jednak ich nie było, a gdy się pojawiły, nie zawsze wyglądały tak, jak obecnie. Interesujące omówienie historii "klawiszy strzałek" na klawiaturze.

  11. Inżynieria produktywności deweloperów (film, 43 min)
    https://www.youtube.com/watch?v=fJgWzCIeeWE
    INFO: Developer Productivity Engineering to koncept optymalizacji procesów programistycznych, szczególnie ważny w większych firmach. Dzięki niemu programiści unikają marnowania czasu na nieproduktywne działania, takie jak oczekiwanie na build lub niestabilne testy, co pozwala im skupić się na ważniejszych zadaniach. Tworzenie zespołu zajmującego się tym zagadnieniem może być opłacalne, ponieważ wprowadzenie niewielkich zmian może zaoszczędzić tysiące roboczogodzin każdego dnia.

  12. Zaawansowany lazy-loading obrazków na stronie (CSS+JS)
    https://blog.webdevsimplified.com/2023-05/lazy-load-images/
    INFO: Lazy loading to technika, która niewątpliwie przyspieszy ładowania aplikacji webowej. We współczesnych przeglądarkach jej implementacja ogranicza się do dodania jednego dodatkowego atrybutu do tagu IMG. Da się to jednak zrobić lepiej i znacznie bardziej estetycznie.

  13. Lazyweb - zasoby dla webdeveloperów
    https://app.lazyweb.rocks/
    INFO: Bardzo rozbudowana i dobrze posortowana kolekcja zasobów (narzędzi, generatorów, bibliotek itp.) dla osób z branży WebDev.

  14. PGROK, czyli ngrok dla ubogich
    https://github.com/pgrok/pgrok
    INFO: Ngrok to narzędzie do wystawiania na zewnątrz aplikacji uruchomionych na maszynach bez publicznego adresu IP (np. Twój serwer w sieci LAN). Niestety usługi ngroka są płatne, a pakiet darmowy nie każdemu wystarczy do pracy. Jeśli masz własną domenę i własny serwer, to pgrok zapewnia Ci to samo co ngrok, ale bez opłat.

  15. Twórz lepsze arkusze CSS implementując pomysły z JavaScriptu
    https://www.smashingmagazine.com/2023/04/write-better-css-borrow-ideas-javascript-functions/
    INFO: W przypadku tworzenia funkcji w JavaScript mamy pewne wytyczne, które poprawiają czytelność kodu, ułatwiają rozbudowę aplikacji i zmniejszają poziom skomplikowania programu. A gdyby tak zastosować te same zasady do CSS-a?

  16. Przegląd typów mieszania warstw w CSS (blending modes)
    https://garden.bradwoods.io/notes/css/blend-modes
    INFO: Czym są tryby mieszania w CSS i jak używać background-blend-mode u mix-blend-mode? Artykuł zawiera interaktywne przykłady zastosowania tych rozwiązań.

  17. Jak dostosować ikony do towarzyszących im fontów?
    https://evilmartians.com/chronicles/icon-transcendence-customizing-icons-to-complement-fonts
    INFO: Dobry tekst dla designerów. Masz np. pozycję w menu na stronie napisaną wyjątkowo ozdobnym fontem. Obok niej znajduje się ikona. Jak sprawić, aby oba te obiekty współgrały ze sobą? Tego dowiesz się z artykułu.

  18. Zbiór narzędzi wspomagających prywatność i anonimowość online
    https://prism-break.org/en/
    INFO: Jak uciec od klasycznych, chmurowych narzędzi zarządzanych przez duże korporacje i podnieść poziom swojej prywatności, a może i niekiedy zyskać anonimowość w sieci? Rzuć okiem na to zestawienie. Na początku musisz jedynie wybrać platformę, na której pracujesz.

  19. Wzorce projektowe dla mikroserwisów
    https://dzone.com/articles/design-patterns-for-microservices-ambassador-anti
    INFO: Wiesz, czym jest wzorzec ambasadora, czym jest 'warstwa antykorupcyjna', wzorzec wyłącznika, czym jest api gateway, Saga, Event Sourcing itp? Tego dowiesz się z artykułu.

  20. Zostań WebDeveloperem w 12 tygodni - kurs online
    https://github.com/microsoft/Web-Dev-For-Beginners
    INFO: Lubisz uczyć się w sposób uporządkowany z podzieleniem materiału na porcje i w mierzalny sposób śledzić swoje postępy? Znajdziesz tutaj 12-tygodniowy program nauki JavaScriptu, HTML-a, CSS-a i narzędzi używanych w świecie programistycznym jak np. GIT. Każda lekcja posiada teoretyczne wprowadzenie, quizy, projekty tworzone przez nauczyciela i zadanie do wykonania.

  21. Webowe narzędzie do izolowania dźwięków ze spektrogramów
    https://webfft.net/dft/
    INFO: Coś dla fanów informatyki śledczej. Masz nagranie, na którym są szumy i inne dźwięki otoczenia, a chcesz mieć np. tylko zarejestrowany głos rozmówcy. Wystarczy załadować plik z nagraniem i zaznaczyć interesujący Cię fragment spektrogramu.

  22. Jak z użyciem nowoczesnego CSS-a zbudować stronę "Vox news"?
    https://ishadeed.com/article/rebuild-featured-news-modern-css/
    INFO: Autor pokazuje krok po kroku jak zbudować stronę główną jednego ze znanych portali newsowych. Używa przy tym nowoczesnych technik dostępnych w CSS.

  23. Interfejs webowy do narzędzia DIG
    https://digwebinterface.com/
    INFO: Pozwala odpytywać (także hurtowo) domeny za pomocą protokołu DNS. Można zdefiniować własne DNS-y do użycia przy zapytaniach.

  24. Czym jest hoisting w JavaScript?
    https://www.freecodecamp.org/news/what-is-hoisting-in-javascript-3/
    INFO: Jest to dość specyficzne zachowanie języka w stosunku do zmiennych, obiektów, czy klas. W uproszczeniu polega na odwołaniu się do czegoś, co dopiero później zostanie zdefiniowane w kodzie. Być może nie przyda Ci się ta wiedza w codziennym życiu, ale rekruterzy uwielbiają tą wiedzą katować kandydatów na rozmowach o pracę, więc warto przynajmniej wiedzieć, o co chodzi.

  25. Który język programowania jest najłatwiejszy, a który najtrudniejszy do nauczenia?
    https://hackernoon.com/the-easiest-and-hardest-programming-languages-to-learn?source=rss
    INFO: Subiektywny ranking najłatwiejszych i najtrudniejszych języków programowania do nauki. Wraz z przykładowymi materiałami do nauki, takimi jak kursy na Udemy, Coursera itd. Wybaczcie autorom wpisanie HTML-a na listę języków programowania ;)

  26. Wiele sposobów na zapis adresu IPv4
    https://ma.ttias.be/theres-more-than-one-way-to-write-an-ip-address/
    INFO: Wiedziałeś, że zera w adresie są opcjonalne, adres IP może być jednocyfrowy, części adresu mogą przekroczyć dopuszczalny zakres liczb, a sam adres można zapisać w formie ósemkowej?

  27. Zamontuj Google Cloud Storage jako dysk w Linuksie
    https://cloud.google.com/storage/docs/gcs-fuse
    INFO: Mowa o storage w chmurze Google, a nie o Google Drive. Można go teraz zamontować jako zwykły katalog w filesystemie (przez rozszerzenie FUSE), co sprawi, że jego użycie będzie możliwe także przez aplikacje, które nie wspierają tego rozwiązania.

  28. TEA - graficzny instalator pakietów dla MacOS
    https://tea.xyz/gui/
    INFO: Zamiennik dla znanego z MacOS menadżera pakietów homebrew w wersji z GUI. Obecnie jest to wersja testowa obsługująca niewiele pakietów, ale już można się nią pobawić.

== LINKI TYLKO DLA PATRONÓW ==

  1. Wielka kolekcja narzędzi bazujących na AI
    https://uw7.org/un_a7dbefc57da17
    INFO: Łącznie ponad 4500 projektów, które pośrednio lub bezpośrednio opierają swoje działanie na sztucznej inteligencji. Projekty są posegregowane na kategorie.

  2. Podstawy AI w 12 tygodni - darmowy kurs online
    https://uw7.org/un_5dc4acb67b831
    INFO: Kolekcja 24 lekcji na temat AI, rozpisanych na 12 tygodni nauki. Agenda obejmuje zagadnienia związane z Pythonem (PyTorch), Tensorflow i Kerasem. Do kursu dołączono sporo gotowych notatek z Jupyter Notebooks.

  3. Automatyzacja zadań w Internecie - mini wideo kurs
    https://uw7.org/un_8d81f3703017c
    INFO: Kurs mojego autorstwa składający się z dwóch lekcji. Przedstawia on podstawy obsługi narzędzia Make (dawniej Integromat) oraz N8N.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.