Cześć!

Tak... znów przybywam z opóźnieniem. Wczoraj miałem skrajnie zapracowany dzień i cały newsletter składałem dziś od 5:30 (materiały miałem oczywiście zebrane wcześniej). Właśnie skończyłem przygotowywanie tego maila 😅

To wydanie ma sponsora i jest nim firma Surfshark.
Rzuć proszę okiem na link nr 7, który jest od nich (nie, to nie jest VPN!).

Jeszcze przypomnę o dwóch ważnych dla mnie rzeczach:

  • w najbliższą niedzielę o północy (21.05, 23:59) kończę sprzedaż "Akademii Debugowania Linuxa" i szkolenie podobnie jak w poprzednich terminach zniknie z oferty na kilka miesięcy. Jeśli jeszcze się wahasz z zakupem, to najwyższy czas podjąć decyzję :)
    https://adl.mrugalski.pl/
  • W poniedziałek rusza sprzedaż kursu "GIT w godzinę" autorstwa Mateusza Kilińskiego. To prawdziwa pigułka wiedzy dla każdego, kto chce szybko i sprawnie wejść w świat najpopularniejszego na świecie systemu kontroli wersji. Zapisz się na listę zainteresowanych:
    https://lista.mrugalski.pl/laTlBCtYuGJm1wGkqgscuQ

 

A teraz zapraszam do lektury :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. Pierwszy iPhone z 2007 roku - co było w nim wyjątkowego? (film, 6 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=l_lWD4tF0DU
    INFO: Gdy z perspektywy czasu patrzy się na pierwszy model iPhone, to nie wygląda on zbyt imponująco. W tamtych czasach był jednak prawdopodobnie najbardziej rewolucyjnym smartfonem, jaki trafił na rynek. Co odróżniało go od konkurencji?

  2. Gandalf | Lakera - potrenuj prompt injection (gra)
    https://gandalf.lakera.ai/
    INFO: Hit tego tygodnia, na który być może już natrafiłeś. To gra polegająca na namówieniu Gandalfa (bota AI) do zdradzenia hasła, którego zdradzić nie powinien. Zaczyna się banalnym zadaniem, w którym nawet najprostsze zapytanie działa poprawnie. Schody zaczynają się w okolicach levelu 4. Wszystkich poziomów jest 7. Podpowiem tylko, że w kolejnych etapach blokowane jest słowo 'password' (i jego odmiany) oraz blokowana jest możliwość wypisywania sekretnego słowa na ekran (trzeba kombinować, aby nie otrzymać go w czystej formie). Mam złą wiadomość: gra bardzo wciąga!

  3. Jak Booking przeszukuje miliony rekordów w mniej niż 6 milisekund?
    https://blog.quastor.org/p/bookingcom-searches-millions-locations-milliseconds
    INFO: Opis algorytmu, którym posługuje się Booking (i nie tylko oni), który pozwala im na znalezienie lokali z danego obszaru. Być może kiedyś Ci się przyda, więc warto rzucić okiem.

  4. Jak Javascript obsługuje asynchroniczność w jednowątkowej architekturze?
    https://www.freecodecamp.org/news/javascript-asynchronous-operations-in-the-browser/
    INFO: Javascript jest językiem jednowątkowym, ale też nieblokującym i wykonującym akcje asynchronicznie. Tylko co te trzy określenia tak naprawdę znaczą i jakie to ma dla programisty znaczenie?

  5. Jak zainstalować Ubuntu Touch na androidowym smartfonie?
    https://blog.tomaszdunia.pl/ubuntu-touch/
    INFO: Rynek smartfonów zasypany jest przez urządzenia z iOS i Androidem. A gdyby tak zaszaleć i zainstalować sobie w pełni funkcjonalny system od Ubuntu? Oczywiście potrzebujesz mieć kompatybilny smartfon. Instrukcję instalacji znajdziesz w artykule.

  6. Symulator moderatora treści - gra
    https://moderatormayhem.engine.is/
    INFO: Myślisz, że praca moderatora w sieciach społecznościowych jest łatwa? Spróbuj swoich sił w prostej grze polegającej na klasyfikacji, czy dany wpis łamie regulamin serwisu, czy też niekoniecznie. Niektóre z przykładów wymagają wczytania się w szerszy kontekst, ponieważ mogą mieć np. podwójne (zależne właśnie od kontekstu) znaczenie. Grasz na czas. Wymagana jest dobra znajomość angielskiego.

  7. Zadbaj o swoją cyber-higienę z Incogni [sponsorowane]
    https://get.incogni.io/aff_c?offer_id=1151&aff_id=20000
    INFO: Incogni.com wyszuka Twoje personalne dane i usunie je z rąk brokerów danych. Informacje o Tobie takie jak adres zamieszkania, e-mail, numer telefonu, data urodzenia i wiele innych, mogą być przetwarzane przez firmy w celach marketingowych. Zredukuj spam, robocalle i potencjalne ryzyko narażenia na kradzież tożsamości, usuwając swoje dane z Incogni.

  8. Jak efektywnie przetrzymywać lajki w bazie danych?
    https://dev.to/danielhe4rt/database-101-how-social-media-likes-are-stored-in-a-database-3oii
    INFO: Tworzysz usługę, w której istnieje możliwość lajkowania wpisów na wzór sieci społecznościowych? Tylko jak te lajki trzymać w bazie w efektywny sposób? Tradycyjne podejście skończy się tak, że im więcej akcji wykonanych zostanie na danym poście, tym wolniej będzie działał algorytm zliczający. Pamiętaj, że musisz zapisywać nie tylko liczbę akcji, ale także informację, kto ją wykonał (aby np. nie dało się głosować dwa razy lub aby dało się swój głos cofnąć). Artykuł omawia, jak można to zrobić sprytnie i wydajnie.

  9. Zrozum jak działa DNS... budując własny serwer przez weekend
    https://jvns.ca/blog/2023/05/12/introducing-implement-dns-in-a-weekend/
    INFO: Kolejny świetny tekst (a tym razem właściwie ebook) od Julii Evans, przedstawiający zasadę działania DNS-a i jego implementację krok po kroku. W pierwszym akapicie masz link do wspomnianego ebooka w wersji online.

  10. Jeszcze bardziej skomplikowane popupy z ciasteczkami?
    https://www.internet-czas-dzialac.pl/uzasadniony-interes-zaslona-dymna-w-okienkach-rodo/
    INFO: Często okienka na stronach internetowych z ustawieniami cookies/danych osobowych zawierają obszerną listę celów przetwarzania danych i każdy z nich jest opatrzony dwoma suwakami: "zgoda" oraz "uzasadniony interes". Jaki one mają sens z prawnego punktu widzenia i czym się różnią? O co w tym chodzi?

  11. Typograficzny lifting strony - case study
    https://pimpmytype.com/review-damjan/
    INFO: Czy odbiór strony można poprawić, zmieniając jedynie typograficzne elementy? Oczywiście! Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Artykuł omawia konkretny przykład implementacji takich ulepszeń.

  12. O co chodzi z formatem zapisu kolorów OKLCH w CSS?
    https://evilmartians.com/chronicles/oklch-in-css-why-quit-rgb-hsl
    INFO: Czym jest oklch() i dlaczego niektórzy odchodzą od rgb() i hsl() decydując się właśnie na OKLCH?

  13. Blog hostowany na... smarfonie z Androidem
    https://androidblog.a.pinggy.io/
    INFO: Na blogu znajdziesz oczywiście artykuł o tym, jak przerobić swój stary telefon z androidem na prosty serwer do hostowania stron i jak wystawić go na świat nie posiadając publicznego adresu IP.

  14. A gdyby tak zimą podgrzewać chodniki, zamiast je odśnieżać? (film, 2 minuty)
    https://www.youtube.com/watch?v=mq-1m-zvPus
    INFO: To rozwiązanie brzmi jak szalony pomysł, ale jak się okazuje, w niektórych okolicznościach (np. bliskość elektrowni generującej nadmiarowe ilości ciepłej wody) jest dużo tańsze oraz wydajniejsze niż odśnieżanie chodników i posypywanie ich solą.

  15. Tunelowanie dowolnych usług przez Cloudflare
    https://iq.thc.org/tunnel-via-cloudflare-to-any-tcp-service
    INFO: Platforma Cloudflare oferuje swoje bezpieczne tunele dla aplikacji webowych postawionych na maszynach bez publicznego IP. Niestety, natywnie wspierane są właśnie jedynie aplikacje działające po protokołach HTTP/HTTPS. Artykuł opisuje, jak za pomocą takiego tunelu wystawić na świat absolutnie dowolną aplikacje działającą po TCP (np. serwer SSH).

  16. Projekty ustawy o PIT trafił na... GitHuba
    https://github.com/ProjektyUstaw/Ustawy-o-PIT
    INFO: Bardzo innowacyjna metoda publikacji (jak na projekt ustawy). Uwagi zbierane są przez issues, propozycje poprawek przez pull-requesty. W repozytorium nie brakuje trolli, ale widać, że projekt fajnie się rozwija.

  17. Lista 302 najpopularniejszych artykułów na temat frontend developmentu od Hackernoon
    https://hackernoon.com/302-stories-to-learn-about-front-end-development?source=rss
    INFO: Znany portal z poradnikami i tutorialami opublikował kompilację swoich najlepszych artykułów dla frontend developerów. Są posortowane od najczęściej czytanych, więc na początku znajdziesz te najbardziej docenione przez społeczność bloga.

  18. Mapa githuba z humorystycznymi nazwami krain
    https://anvaka.github.io/map-of-github/
    INFO: Jakie krainy są największe na GitHubie? Wygląda na to, że wyłania nam się wyspa AILandii, ale i Privatopia z Fronterrą ją doganiają rozmiarami. Pobaw się zoomem, a zrozumiesz, o co chodzi. Traktuj to raczej jako rozrywkową treść.

  19. Tworzenie rozszerzenia do przeglądarki z użyciem Copilota
    https://github.blog/2023-05-12-how-i-used-github-copilot-to-build-a-browser-extension/
    INFO: Autor przedstawia metodę, jakiej użył do stworzenia swojego rozszerzenia (webextension działające na silniku Chromium), bez wiedzy na temat tworzenia rozszerzeń. Wszystkie podpowiedzi otrzymał od Copilota.

  20. Distrobox - prosty sposób na wypróbowanie różnych dystrybucji linuxa w swoim terminalu
    https://github.com/89luca89/distrobox
    INFO: Jednym poleceniem przełącz się między Ubuntu, Debianem, Alpine, Archiem i wieloma innymi dystrybucjami. Można to wykorzystać do testów aplikacji na różnych platformach, ale także do stworzenia małego laba do nauki obsługi tych dystrybucji.

  21. Co nowego w świecie animacji webowych? (film, 18 minut)
    https://www.bram.us/2023/05/16/whats-new-in-web-animations/
    INFO: Prezentacja z konferencji Google I/O 2023 omawiająca, co ciekawego związanego z animacjami webowymi pojawiło się w Chrome.

  22. Powstały dwie nowe i dość niebezpieczne domeny TLD
    https://financialstatement.zip/
    INFO: Mowa o ZIP oraz MOV. Jedna sugeruje, że mamy do czynienia ze skompresowanym plikiem, a druga, że jednak z filmem. Problem polega na tym, że oba te rozszerzenia to obecnie pełnoprawne końcówki domen globalnych.

  23. Uważaj na funkcję 'undo copy' w Windowsie
    https://mihai.fm/how-to-lose-your-work-using-undo-copy-in-windows/
    INFO: Ktoś chyba nie do końca przemyślał jej działanie, a umieszczenie jej w bardzo łatwo dostępnym miejscu w menu i do tego bez konieczności potwierdzenia swojej decyzji, może doprowadzić do przypadkowej utraty danych.

  24. Zaawansowane sztuczki w repozytorium GIT-a (film, 40 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=9TGdH7CrNyE
    INFO: Wystąpienie na temat GIT-a na konferencji FullStackEurope 2022. Nawet zaawansowani użytkownicy znajdą tam coś dla siebie. Warto rzucić okiem, aby usprawnić swoją pracę z tym systemem kontroli wersji.

  25. Nagłówki autoryzacyjne w HTTP - wszystko, co musisz wiedzieć
    https://compile7.org/decompile/authorization-request-headers-explained/
    INFO: Uwierzytelnienie w aplikacji webowej przez protokół HTTP może nastąpić na kilka różnych sposobów. Przez token Bearer, przez Basic Auth, klucz API przesyłany na różne sposoby, przez Digest Auth, OAuth2 i jeszcze kilka innych. Jak one wszystkie działają? Oto skrótowy opis najpopularniejszych metod uwierzytelnienia się przez nagłówek HTTP.

  26. Aplikacja online do generowania estetycznego tła dla screenshotów
    https://app.jellylade.com/
    INFO: Chcesz udostępnić zrzut ekranu w social mediach, a może wrzucić go do ebooka, czy dokumentacji? Niestety, Twoja grafika nijak nie pasuje wymiarami do tego, czego potrzebujesz. Trzeba dodać jej jakiś 'wypełniacz' - jakieś tło pod Twój obrazek. Do tego służy ta aplikacja online. Jeśli pobawisz się trochę opcjami, to efekty będą bardzo estetyczne.

  27. Google usunie konta nieużywane od co najmniej 2 lat
    https://techcrunch.com/2023/05/16/google-to-delete-accounts-inactive-for-two-years-in-security-push/
    INFO: O ile jest to normalna praktyka wśród dostawców poczty internetowej, z kontem Google są powiązane również inne usługi, gdzie przechowywane dane mogą mieć dużą wartość nie tylko dla samego użytkownika, ale również innych internautów. Przykładem jest YouTube, gdzie wiele starych filmów (np. od autorów, którzy już nie żyją?) i komentarzy prawdopodobnie zostanie usuniętych.

  28. Przestań stylować paski przewijania na stronach!
    https://ericwbailey.website/published/dont-use-custom-css-scrollbars/
    INFO: Scrollbary idealnie zgrane z kolorystyką brandu być może i wyglądają atrakcyjnie, ale nie tylko o wygląd chodzi. One czemuś służą, a dodatkowe ich stylowanie może utrudnić, a nie ułatwić zadanie, jakie mają spełniać.

  29. Jak zdeployować projekt pisany w Golang na Kubernetes
    https://medium.com/@kasthedeveloper/how-to-deploy-your-golang-project-on-kubernetes-d22d2b4c70c7
    INFO: Dobre wprowadzenie do deploymentu własnej aplikacji (tutaj na przykładzie języka GO) na infrastrukturze Kubernetes z dwoma replikami. Autor używa Minikube do implementacji lokalnie działającej wersji Kubernetes.

  30. ‎HackerNewt - przeglądarka do Hacker News (iOS)
    https://apps.apple.com/us/app/hackernewt-for-hacker-news/id6448201970
    INFO: Regularnie czytasz newsy z Hacker News? Ta aplikacja pozwoli Ci to robić w szybszy i bardziej wygodny sposób. Obecnie dostępna jest jedynie wersja na iOS.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Nieoficjalna implementacja API dla Google Bard
    https://uw7.org/un_e5485e6633dd2
    INFO: Jeśli chcesz zautomatyzować zapytania do sztucznej inteligencji od Google, to ten projekt Ci to umożliwi. Oficjalnie Bard nie posiada jeszcze API, więc to rozwiązanie traktuj bardziej jako ciekawostkę, ponieważ za jakiś czas może przestać działać. Do eksperymentów programistycznych jednak powinno wystarczyć.

  2. Wyszukiwarka darmowych aplikacji i narzędzi online
    https://uw7.org/un_f558e265e7bd5
    INFO: Potrzebujesz darmowego narzędzia, które robi X? Wpisz słowo/słowa kluczowe opisujące to, czego szukasz i gotowe. Pokaźna kolekcja softu. Samych kategorii jest ponad pół tysiąca, więc raczej używaj wyszukiwarki.

  3. Przedpremierowy dostęp do kursu “GIT w godzinę”
    https://uw7.org/un_0efdd610b48e2
    INFO: Naucz się jak efektywnie korzystać z najpopularniejszego systemu kontroli wersji. Wprowadzenie do pracy zdalnej, lokalnej i rozwiązywania problemów.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.