Cześć!

Tak, to już dziś - mamy piątek, a ja spieszę z najnowszym wydaniem #unknowNews.

Udało mi się wyrobić normę i zdążyć prawdopodobnie przed Twoją pierwszą kawą (tylko nie mów mi, że pijesz kawę jeszcze przed 8:00!).

 

Taka mała prywata: za około miesiąc ruszam ze sprzedażą kursu na temat Ansible (automatyzacja zadań na serwerach, pisanie playbooków itp.). Jeśli jesteś DevOpsem, adminem lub po prostu linuksowym geekiem i interesuje Cię ten temat, to zapisz się na listę oczekujących.

 

A teraz czas na właściwe zestawienie - miłej lektury życzę.

 

◢ #unknownews ◣

 1. Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o Dockerze - od A do Z (prezentacja)
  https://container.training/intro-selfpaced.yml.html#1
  INFO: Naprawdę dobrze (i jak prosto!) wytłumaczone wszystkie główne zagadnienia związane z konteneryzacją na przykładzie Dockera. Lektura obowiązkowa dla każdego chcącego możliwie szybko wejść w świat kontenerów. Prezentacja ma tylko jedną wadę… 829 slajdów

 2. Jak czuć się (i być) bardziej zaangażowanym w pracy? - poradnik dla software engineerów
  https://jasont.co/ennui/
  INFO: Kilka porad na temat zmiany sposobu myślenia o swojej pracy, karierze i rozwoju zawodowym. Według autora porady te pozwolą Ci zwalczyć podejście w stylu ‘wszystko mi jedno’.

 3. Co się dzieje z domeną kraju (TLD), który przestaje istnieć?
  https://astrid.tech/2022/04/05/1/dead-tlds/
  INFO: Analiza historii ośmiu państw, które przestały istnieć. Co ciekawe, tylko trzy z ich domen zostały usunięte. Pierwszy z omawianych ‘nieistniejących’ krajów może Cię lekko zaskoczyć ;)

 4. Monzo - jak ogarniamy do 100 deployów na produkcję dziennie?
  https://monzo.com/blog/2022/05/16/how-we-deploy-to-production-over-100-times-a-day
  INFO: Ciekawe case study firmy z branży FinTech, która niesamowicie szybko wdraża na produkcję nowe funkcje. Rozwiązanie bazuje zarówno na sprytnej architekturze aplikacji, użytych narzędziach, jak i przyjętej kulturze programowania.

 5. Czego nauczyliśmy się po ataku DDoS na Stack Overflow?
  https://stackoverflow.blog/2022/05/16/stack-under-attack-what-we-learned-about-handling-ddos-attacks/
  INFO: Wpis z bloga StackOverflow opisujący ich zmagania z ostatnim atakiem tego typu. Zawiera garść użytecznych porad, które mogą przydać się każdemu chcącemu zminimalizować skutki trwającego ataku DDoS.

 6. Jak stworzyć estetyczną stronę, bez umiejętności projektowania i tworzenia designów?
  https://thefullstackdev.net/resource/create-beautiful-website-while-sucking-at-design/
  INFO: Dość długi, ale i prosty do zrozumienai poradnik na temat sprytnego użycia gotowych frameworków CSS do szybkiego tworzenia estetycznych stron WWW.

 7. Które narzędzie do CI (Continuous Integration) wypada najlepiej na pakiecie darmowym?
  https://earthly.dev/blog/ci-comparison/
  INFO: Porównanie ofert Free Tier w czterech onlinowych narzędziach CI. Ile darmowych minut builda możesz wykorzystać? które z nich jest najszybsze? ile przestrzeni dyskowej dostajesz itp.

 8. Praktyczne użycie pseudo-klasy :has() w CSS (film, 10 minut)
  https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=ljD_ENTYuB8
  INFO: Interesujący przykład zastosowania :has() przy rozwiązywaniu realnego problemu. Tutaj autor usprawnia weryfikację poprawności danych w formularzach webowych zupełnie z pominięciem JavaScriptu

 9. Jak zablokować Twój reklamowy ID na iOS/Android i dlaczego warto to zrobić?
  https://www.eff.org/deeplinks/2022/05/how-disable-ad-id-tracking-ios-and-android-and-why-you-should-do-it-now
  INFO: Mowa o “IDFA” na iOS, czy “AAID” na Androidzie. Są to identyfikatory używane do jednoznacznej identyfikacji urządzenia przez reklamodawców.

 10. 1.2 PB storage obsługiwane przez… Raspberry Pi (film 22 min)
  http://www.youtube.com/watch?v=BBnomwpF_uY
  INFO: Pokaz ogromnego racka, 16 pojemnych dysków twardych, obsługiwanych przez jednego, małego Rasperry Pi. Niestety autor nagrania używa gotowego racka od firmy 45drives, a nie buduje własnego, ale z materiału można dowiedzieć się, jak taka konfiguracja się sprawuje i jak szybko działa w zależności od wybranego filesystemu.

 11. Kolekcja 100+ animowanych przycisków stworzonych w CSS
  https://github.com/eludadev/css-buttons
  INFO: Wszystkie są darmowe i stworzone w czystym CSS (bez JS). Użyteczne zarówno, gdy potrzebujesz na szybko stworzyć animowany przycisk, jak i wtedy, gdy uczysz się tworzenia animacji w CSS (można się zainspirować kodem).

 12. LetsMarkdown - narzędzie do wspólnego tworzenia dokumentów w Markdown
  https://letsmarkdown.com/
  INFO: To coś jak Google Docs, z tą różnicą, że teksty, zamiast formatować przez klikanie odpowiednich opcji, formatujemy składnią znaną z Markdowna.

 13. Czym jest Subgrid w CSS i jak go wykorzystać?
  https://ishadeed.com/article/learn-css-subgrid/
  INFO: Arykuł świetnie wyjaśnia jakie realne problemy potrafi rozwiązać subgrid. Sama technologia nie jest jeszcze powszechnie dostępna (działa tylko na Firefox + Safari Technical Preview), ale wszystko wskazuje na to, że już niebawem będzie obsługiwana przez znane przeglądarki.

 14. Ten plik jest jednocześnie w formacie PDF, MP3 oraz TXT
  https://lab6.com/1
  INFO: To tzw. binarny poliglota. Ściągnij plik i zmień mu rozszerzenie na TXT. Można go bez problemu odczytać. Zmień rozszerzenie na MP3, będzie można go posłuchać, a przy rozszerzeniu PDF zobaczysz nawet obrazki. Fajne!

 15. Text Cleaner - narzędzie online do oczyszczania tekstu ze zbędnych elementów
  https://textcleaner.net/
  INFO: potrafi zmieniać formatowanie, usuwać nadmiarowe białe znaki, pozbywać się tagów HTMLa (jak i jego wybranych elementów). Opcji jest naprawdę sporo.

 16. Jakie jednostki są najbardziej ‘dostępne’? px/em/rem?
  https://www.joshwcomeau.com/css/surprising-truth-about-pixels-and-accessibility/
  INFO: Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta i brzmi ona ‘to zależy’. Artykuł tłumaczy, którą/które jednostki powinieneś wybrać, tworząc możliwie dostępną dla wszystkich aplikację webową.

 17. Szybsze czytanie tekstów dzięki podświetlaniu początków wyrazów?
  https://bionic-reading.com/
  INFO: Tak, to możliwe. Dzięki takiemu podkreśleniu oczy skupiają się na czytaniu tylko istotnych fragmentów, co znacznie przyspiesza cały proces. Obecnie działa to jedynie z tekstem anglojęzycznym, ale wygląda na to (po moich testach), że faktycznie może pozytywnie wpływać na szybkość czytania.

 18. Sliderland - playground do tworzenia prostych animacji ze sliderami
  https://sliderland.blinry.org/
  INFO: Na początku może wydawać się to skrajnie trudne w obsłudze, ale jeśli przeczytasz wszystkie komentarze umieszczone nad polem z kodem funkcji, to zasada działania tej zabawki stanie się bardziej zrozumiała.

 19. Praca na łączu 25 Gbit/s - HTTP vs HTTPS
  https://michael.stapelberg.ch/posts/2022-05-14-http-and-https-download-25gbit/
  INFO: Wyobraź sobie, że masz w domu łącze o wspomnianej szybkości. Jak szybko będą ściągać się pliki, przy założeniu, że serwery docelowe też maja taką przepustowość? Odpowiedź brzmi… to zależy. Wyniki dla HTTPS mocno mnie zaskoczyły :o

 20. Czym jest preload-scanner, jak przyspiesza wczytywanie stron i jak nie utrudniać mu pracy?
  https://web.dev/preload-scanner/
  INFO: Ciekawostka na temat tego, jak działa parser elementów w przeglądarce. Poznanie zasady działania preload-scannera (i zastosowanie tej wiedzy w praktyce) może pozytywnie wpłynąć na szybkość ładowania aplikacji webowych zaciągających zewnętrzne zasoby

 21. Zalety tworzenia stron low-js (z małą zawartością JavaScript)
  https://edofic.com/posts/2022-01-28-low-js/
  INFO: Obecne standardy tworzenia aplikacji webowych, przerzucają całkiem sporo logiki biznesowej na warstwę frontendu. Warto jednak rzucić okiem na przemyślenia z tym związane.

 22. Jak poprawnie używać DIVów w HTML? (i jak robić to źle)
  https://www.matuzo.at/blog/2022/divs-are-bad/
  INFO: Niekiedy element DIV używany jest jako dodatkowy obiekt ułatwiający stylowanie lub grupowanie innych obiektów. Nie zawsze jest to złe zastosowanie, ale w niektórych przypadkach może to mieć negatywny wpływ na stronę, jej strukturę i dostępność np. dla czytników ekranu.

 23. Kropka w nazwach domenowych? - potencjalny generator problemów?
  https://daniel.haxx.se/blog/2022/05/12/a-tale-of-a-trailing-dot/
  INFO: Czy domena powinna kończyć się kropką? Co w przypadku systemu DNS, a co w przypadku protokołu HTTP, a jak jest z ciasteczkami? Nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

 1. Wyszukiwarka (głównie darmowych) kursów online
  https://uw7.org/un_c6b5c6d0901d8
  INFO: Wpisz w pole wyszukiwania to, czego chcesz się nauczyć, a wyszukiwarka zwróci Ci kursy online, do których możesz dołączyć (takie o ustalonej dacie początku i końca nauki), jak i playlisty z YouTube z tutorialami. Baza kursów jest ogromna (ponad 70k), ale nie wszystkie z kursów są darmowe.

 2. Stwórz profesjonalnie wyglądający profil na GitHubie
  https://uw7.org/un_2787a1378d619
  INFO: Zbiór dodatków, badgy, generatorów treści, zbieraczy statystyk i wiele innych. Narzędzia te pozwolą Ci sprawić, aby Twój profil na GH wyglądał bardziej PRO, co może spodobać się np. rekruterom.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  ?

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.