Cześć!

Jak co tydzień przybywam do Ciebie z nowym przeglądem tego, co działo się w ostantim tygodniu w branży IT. Ostatnimi czasy trochę mniej publikuję w social mediach (linki do socjali znajdziesz w stopce), ponieważ sporo pracuję przy obsłudze kursantów z AI Devs i powoli przygotowuję się do poniedziałkowej sprzedaży ADL.

 

A teraz... "pora na sponsora" :)

Sponsorem tego wydania newslettera jest firma Cambly oferująca platformę do indywidualnej i grupowej nauki języka angielskiego, z mocnym naciskiem na specjalistów z branży IT. Korzystając z kodu zniżkowego unknow60 otrzymasz 60% zniżki na roczny plan dowolnej z ofert: Classic / Group / Kids.

To największa zniżka, jaką kiedykolwiek oferowała ta platforma. Warto więc skorzysać.
https://cambly.biz/60unknow

Zniżka działa tylko dla pierwszych 100 osób.

 

Zapraszam do lektury

 

◢ #unknownews ◣

  1. Niesamowite "Roboty" sprzed setek lat - jak to działało? (film, 1h)
    https://www.youtube.com/watch?v=6Nt7xLAfEPs
    INFO: Z pewnością znasz figurki poruszające się, na przykład w dawnych szopkach bożonarodzeniowych. A może uczył Ci się 'Mechaniczny Turek', który ogrywał wszystkich w szachy? Są to urządzenia sprzed setek lat. Z filmu dowiesz się, co wprawiało te mechanizmy w ruch.

  2. Ostatni event Apple nagrano iPhonem 15 Pro Max - czy to ważne dla klienta?
    https://prolost.com/blog/scarybts
    INFO: Prawdą jest, że wydarzenie zostało od początku do końca zrealizowane z użyciem najnowszego iPhone'a i zmontowane na Macu, ale jakie realnie ma to znaczenie dla klienta końcowego? Może wydawać się, że taki komunikat mówi: "Ty też możesz to osiągnąć!", ale czy na pewno tak jest? Ile z "filmowania iPhone'em" to marketingowe gadanie, a ile to fakty istotne dla użytkownika iPhone'a?

  3. Dlaczego tylko 1% archiwum Snowdena kiedykolwiek zostanie opublikowane?
    https://www.computerweekly.com/news/366554957/Why-only-1-of-the-Snowden-Archive-will-ever-be-published
    INFO: Pierwsze wycieki Snowdena ujrzały światło dzienne około 2013 roku. Od tego czasu opublikowano mniej niż 1% wszystkich dokumentów. Autor tego artykułu wyjaśnia, dlaczego prawdopodobnie nie zobaczymy więcej wycieków. Sprawa nie jest tak prosta - New York Times, który aktualnie jest w posiadaniu dokumentów, ma wiele powodów, aby ich nie publikować. Powody te wahają się od błahych (np. braku kliknięć), po bardziej poważne, związane z oskarżeniami o szpiegostwo.

  4. Lista 10 trudnych do przełknięcia prawd o pracy programisty
    https://www.mensurdurakovic.com/hard-to-swallow-truths-they-wont-tell-you-about-software-engineer-job/
    INFO: Dla jednych może to być oczywistość, ale dla osób, które dopiero chcą wejść w świat programowania, może to być coś nowego i w pewnym sensie szokującego.

  5. Były mechanik Tesli ujawnił sekrety firmy?
    https://elektrowoz.pl/transport/polak-byly-mechanik-tesli-wykradl-z-firmy-muska-100-gb-danych-i-przekazal-je-mediom-zeby-pomoc-czynic-swiat-lepszym/
    INFO: Jak wygląda praca u jednego z najbardziej znanych producentów samochodów elektrycznych? Oto historia Polaka, który pracował w Tesli na stanowisku mechanika, i który zdecydował się ujawnić sekrety firmy (100 GB dokumentów) niemieckiej prasie. Szczerze mówiąc, żadnych gigantycznych tajemnic nie odkrył. Jak mówi popularny powiedzonko - "niby człowiek wiedział, a jednak się łudził". ;)

  6. Nigdy więcej błędów 404? - jest na to metoda
    https://remysharp.com/2023/09/26/no-more-404
    INFO: Tworząc wpisy na blogu, autorzy często linkują do zewnętrznych źródeł, które po latach mogą po prostu przestać istnieć. Jak rozwiązać ten problem? Z pomocą przychodzi prosty fragment kodu JavaScript, który we współpracy z Archiwum Internetowym ożywi niedziałające linki.

  7. Zniżka -60% na naukę angielskiego od Cambly [sponsorowane]
    https://cambly.biz/60unknow
    INFO: Chcesz szlifować swój język z naciskiem na słownictwo techniczne i biznesowe? Dzięki tej zniżce możesz taniej kupić zarówno plan indywidualny, grupowy, jak i plan dla dzieci w wieku 4-15 lat. To największa promocja tego roku. Warto skorzystać. Kod ważny jest dla pierwszych 100 osób i dotyczy planów rocznych.

  8. Przegląd narzędzi AI wspierających pracę developera
    https://alex-omeyer.medium.com/the-engineering-leads-best-ai-tools-for-2024-fdcceec51f6f
    INFO: Artykuł podaje, że zespoły programistyczne korzystające z wsparcia AI osiągają nawet 250% wzrost wydajności w produkcji oprogramowania. Ale jakiego oprogramowania oni używają? Oto kilka rekomendacji.

  9. Parkour w wykonaniu nowoczesnych robotów?
    https://extreme-parkour.github.io/
    INFO: Jak bardzo zaawansowane są współczesne roboty? Jak wysoko i jak daleko potrafią skakać? Czy potrafią chodzić na rękach? Musimy przyznać, że ich działanie jest naprawdę imponujące.

  10. Nieskończony labirynt do męczenia scammerów? (film, 23 minuty)
    https://www.youtube.com/watch?v=dWzz3NeDz3E
    INFO: Autor wraz ze swoim zespołem postanowił przygotować pułapkę na oszustów telefonicznych. Wciągnął ich w różnego rodzaju działania, które pochłonęły godziny ich czasu. To zabawna, ale momentami także okrutna, metoda pozbywania się oszustów.

  11. AI pin od Humane - już niebawem trafi do sprzedaży
    https://hu.ma.ne/
    INFO: To małe urządzenie jest osobistym asystentem napędzanym przez AI. Trudno zwięźle opisać, jak to działa, ale warto obejrzeć film prezentacyjny na stronie producenta. To nie jest "concept-art", ale istniejące urządzenie. Zamówienia ruszą już za tydzień, jednak na razie urządzenie będzie dostępne tylko na rynku USA.

  12. Czy w Internecie wszystko jest prawdą? - HRejterzy
    https://hrejterzy.com/fake-news/
    INFO: Ciekawa inicjatywa od HRejterów, uświadamiająca o istnieniu fałszywych treści, na które możemy natknąć się w sieci. Jest szansa, że dla Ciebie to jest oczywistością, ale jeśli znasz kogoś mniej technicznego, to może warto podzielić się z nim tym materiałem?

  13. Czy zakaz szyfrowania end-to-end ma sens i da się go wprowadzić?
    https://github.com/davidchisnall/banning-e2ee-is-stupid
    INFO: Ustawodawcy z różnych krajów chcą zakazać szyfrowania typu E2EE. Niektórzy nawet chcą zmusić firmy do tworzenia luk w swoim oprogramowaniu, które umożliwiałyby organom ścigania dostęp do 'szyfrowanych' danych. Czy jednak ma to sens i czy jest realne do wykonania? Krótko mówiąc, nie ma technicznej możliwości egzekwowania takiego zakazu. Podlinkowany artykuł pokazuje, jak można nawiązać komunikację E2EE, nawet jeśli cały świat Cię podsłuchuje.

  14. OpenAI stworzy market dla "GPTs"?
    https://techcrunch.com/2023/11/06/app-store-for-ai-build-your-own-gpt-and-sell-it-on-openais-gpt-store/
    INFO: Na ostatniej konferencji OpenAI zaprezentowano możliwość tworzenia własnych asystentów, posiłkujących się własną bazą wiedzy i rozmawiających z użytkownikiem w sposób narzucony przez nas. Co ciekawe, nowe asystenty AI tworzy się poprzez... rozmowę z AI. Teraz firma zastanawia się nad wprowadzeniem opcji, która pozwoliłaby użytkownikom sprzedawać tak przygotowane rozwiązania, co dałoby im możliwość zarobienia na tym. Czy nadchodzi era GPT-Appstore?

  15. Git rebase: Co może pójść nie tak?
    https://jvns.ca/blog/2023/11/06/rebasing-what-can-go-wrong-/
    INFO: Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wielu programistów nie przepada za poleceniem 'git rebase'? Autorka wpisu zebrała i podsumowała najczęściej pojawiające się problemy związane z rebase, podając przy tym możliwe rozwiązania lub obejścia. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą głębiej zrozumieć mechanizmy działania Git-a i bezpiecznie korzystać z jego możliwości.

  16. Interaktywny poradnik do JQ (parsowanie JSON-a)
    https://ishan.page/blog/2023-11-06-jq-by-example/
    INFO: Jeśli kiedykolwiek pracowałeś z ogromnymi (liczącymi wiele GB) plikami JSON, to prawdopodobnie znasz absolutne podstawy korzystania z JQ. Ten artykuł pozwoli Ci nieco podnieść Twoje umiejętności w tym zakresie, a interaktywne przykłady pokażą, jak w praktyce działa każda z instrukcji.

  17. GPT-4 Vision - prompt Injection
    https://blog.roboflow.com/gpt-4-vision-prompt-injection/
    INFO: Od czasu wprowadzenia obsługi obrazów w GPT-4, sporo się mówi o atakach z użyciem prompt injection. Dla jednych jest to rodzaj niewinnego żartu (na przykład umieszczanie białego tekstu na białym tle w Twoim CV, co wstrzyknie do modelu dodatkowe polecenia), a dla innych - poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

  18. Podręczna aplikacja do zliczania punktów w grach planszowych
    https://scorecard.gg/games/
    INFO: Jeśli nie cenisz sobie spisywania na kartce punktów zdobytych w planszówkach, a jednocześnie męczy Cię przeliczanie współczynników (za domek było 3 punkty, czy 5?), ta mini aplikacja webowa pozwoli Ci szybko podliczyć i zsumować punkty zdobyte w wielu popularnych grach.

  19. Jak łatwa do wyśledzenia jest Twoja przeglądarka
    https://coveryourtracks.eff.org/
    INFO: Narzędzie od Electronic Frontier Foundation sprawdza, ile znaków rozpoznawczych generuje Twoja przeglądarka i na ile posiada ona unikalny 'odcisk palca'. Przy okazji sprawdzane jest również, czy blokujesz reklamy, skrypty śledzące, statystyki itp.

  20. Poznaj RxJS grając w grę
    https://www.rxjs-fruits.com/
    INFO: Twoim zadaniem jest wpisywanie kodu programu w oknie tekstowym, tak aby z owoców przygotować sok. Nie znam nawet podstaw RxJS, ale dzięki metodzie prób i błędów oraz czytaniu podpowiedzi udało mi się przejść kilka pierwszych etapów. Więc jest to wykonalne i można czegoś faktycznie nauczyć się z tej gry ;)

  21. GitHub Next - zobacz, nad czym pracuje GitHub
    https://githubnext.com/
    INFO: Dosłownie w ciągu ostatnich dwóch dni, w zbiorze pomysłów od GitHuba, pojawiło się aż 5 nowych projektów, nad którymi pracują i które aktualnie testują. Warto rzucić okiem.

  22. Manipulacja DOM-em w czystym JavaScript
    https://phuoc.ng/collection/html-dom/
    INFO: Jeśli pracujesz z front-endem, prawdopodobnie wiesz, jak operować na drzewie DOM, korzystając z nowoczesnych frameworków. Ale jak osiągnąć to w czystym JS, bez dodatkowych bibliotek? Autor zebrał krótkie fragmenty kodu, które przedstawiają, jak wykonać najpopularniejsze operacje związane z DOM w JS.

  23. Poradnik Makefile - praktyczne przykłady
    https://makefiletutorial.com/
    INFO: Przystępny przewodnik po świecie Makefile. Autor spędził kilka weekendów na zgłębianiu tematu i podzielił się zdobytą wiedzą w formie praktycznych przykładów. Dowiesz się, między innymi, do czego służą Makefile, jakie są ich alternatywy i jak tworzyć własne pliki tego typu. Przykłady są gotowe do uruchomienia, a autor umiejętnie tłumaczy skomplikowane kwestie.

  24. OpenAI DevDay - zapis wystąpienia (film, 46 minut)
    https://youtube.com/live/U9mJuUkhUzk?si=9Ludh_5bvPR5_AFx
    INFO: Całe nagranie z wtorkowego wystąpienia na konferencji OpenAI zostało zaprezentowane. Pokazano sporo nowości, które powinny przypaść do gustu głównie programistom. Warto rzucić okiem.

  25. sshx - współdzielone terminale w chmurze
    https://sshx.io/
    INFO: Narzędzie, które umożliwia udostępnienie swojego terminala każdemu poprzez link, jest idealne np. do nauki innych osób na żywo, jak wykonywać coś w terminalu.

  26. Jak nazywać zmienne w CSS?
    https://jwdallas.com/posts/namingcssvariables/
    INFO: Mówimy o zmiennych, a nie o klasach czy ID. Autor dzieli się swoim spojrzeniem na konwencje nazewnictwa, omawia kwestie wielkości liter, przestrzeni nazw itp. Dowiedz się, jak nazewnictwo może wpłynąć na czytelność i utrzymanie kodu.

  27. Darmowy komputer (VPS) w przeglądarce - poradnik
    https://blog.tomaszdunia.pl/darmowy-komputer-w-przegladarce/
    INFO: Autor pokazuje, jak połączyć darmowy serwer VPS od Oracle z usługą DWService, by zbudować rozwiązanie chmurowe dostępne z dowolnego miejsca, które jest obsługiwane przez przeglądarkę internetową.

  28. Inshellisense - autouzupełnianie poleceń w stylu IDE dla terminala
    https://github.com/microsoft/inshellisense
    INFO: Microsoft wprowadza Intellisense - narzędzie, które oferuje autouzupełnianie poleceń w stylu IDE, ale na poziomie terminala. Obsługuje ponad 600 narzędzi linii poleceń i działa na Windowsie, Linuxie i MacOS. Dowiedz się, jak zacząć korzystać z tego narzędzia i jakie korzyści przynosi jego używanie.

  29. Czym jest "empatyczny kod"?
    https://devszczepaniak.pl/nie-programujesz-dla-siebie/
    INFO: Ciekawe rozważania na temat tego, dla kogo tworzymy kod, dlaczego warto posługiwać się empatią w pracy programisty i jakie dobre efekty może to przynieść.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Kolekcja kodów źródłowych złośliwego oprogramowania
    https://uw7.org/un_c549a7a104a8f/0000000000000000000000000000000000000000
    INFO: Analizując kody tego typu, można dużo dowiedzieć się nie tylko na temat bezpieczeństwa systemów operacyjnych, ale również poznać ciekawe techniki omijania zabezpieczeń, zaciemniania kodu czy ukrywania się przed oprogramowaniem antywirusowym. Kolekcja zawiera kody napisane w kilkunastu językach programowania, przeznaczone na różne platformy.

  2. Pytania na rozmowę kwalifikacyjną do branży WebSecurity
    https://uw7.org/un_1007bfd61d54e/0000000000000000000000000000000000000000
    INFO: Chcesz zostać webowym pentesterem, jednak nie wiesz, od czego rozpocząć naukę i jakie pytania możesz usłyszeć od rekrutera? Tutaj znajdziesz naprawdę dobrze opracowane pytania rekrutacyjne dla tej branży.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.