Cześć!

To był dla mnie ciężki i niezwykle zapracowany poranek, ale newsletter jest już gotowy :)

Z dzisiejszych linków najmocniej (pozytywnie!) zaskoczył mnie artykuł o działaniu zegarków mechanicznych, a najwięcej czasu straciłem na odkrywanie tajemniczego artykułu na Wikipedii (tak tylko ostrzegam ?).

Nie wiem, czy widziałeś, ale na HumbleBundle pojawiła się paczka ebooków dla wielbicieli Pythona (najmniejsza paczka już od €1). Zdecydowanie warto rzucić okiem:

https://www.humblebundle.com/books/python-no-starch-press-books?partner=unknow&charity=2216328

 

Zapraszam do lektury.

 

◢ #unknownews ◣

  1. Redactle - codzienna gra z ocenzurowanym artykułem (odrobinę w stylu Wordle)
    https://www.redactle.com/
    INFO: Codziennie losowany jest jeden (anglojęzyczny) artykuł z Wikipedii, a automat cenzuruje w nim większość słów. Twoim zadaniem jest odgadnąć, o jaki artykuł chodzi. Wpisuj słowa, jakie Twoim zdaniem zostały wycięte i ‘odbuduj’ ocenzurowany tekst, a przynajmniej domyśl się, o czym on jest. Uwaga: wciąga!

  2. Trzydniowy atak DDoS - 34 miliony requestów. Jak sobie poradzić?
    https://fasterthanli.me/articles/i-won-free-load-testing
    INFO: Ciekawa analiza przebiegu ataku. Wiele osób ukrywa swoje strony za usługą CloudFlare. Tak też robił autor wpisu, jednak odkrył on kilka niuansów w tej usłudze, o których istnieniu przeciętny użytkownik może nie wiedzieć, a które mogą mieć bezpośredni wpływ na to, jak chroniona jest Twoja strona

  3. Ile zarobiłbyś inwestując np. $1000 w kryptowaluty rok temu albo 1-3msc temu?
    https://maybe.co/tools/crypto-index-fund
    INFO: Aplikacja do symulowania potencjalnych zysków (albo częściej: strat) z inwestycji. Za pomocą suwaków można ustawić proporcje inwestycyjne.

  4. Jak utrzymywać kontakty z innymi ludźmi z użyciem personalnego CRMa (film, 9 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=CvHFg5ASuh8
    INFO: Może się to wydawać skrajnie dziwne i przekombinowane, ale możesz użyć tej metody także do kontaktów ze swoimi klientami, podwładnymi itp. Autor sprytnie wykorzystuje Notion do zbudowania personalnego systemu CRM

  5. Jak działa i jak zbudowany jest zegarek mechaniczny?
    https://ciechanow.ski/mechanical-watch/
    INFO: Mowa o klasycznym zegarku napędzanym przez naciągniętą sprężynę, która w miarę upływu czasu rozpręża się i napędza mechanizm zegarka. Nie sądziłem, że tak potencjalnie nudny temat można zaprezentować w tak interesujący i interaktywny sposób.

  6. Command Challenge - prosta gra sprawdzająca Twoje terminalowe skille
    https://cmdchallenge.com/
    INFO: Wydaj komendy linuksowe i twórz proste jednolinijkowce w celu wykonania prezentowanych zadań.

  7. Aplikacje selfhosted zyskują na popularności, ale co warto hostować i dlaczego?
    https://noted.lol/what-are-your-most-used-self-hosted-applications/
    INFO: Autor bloga na temat selfhostingu dzieli się listą swoich ulubionych aplikacji. W spisie można znaleźć kilka ciekawych, a przy tym mniej popularnych appek.

  8. Zero Downtime Migrations dla baz danych SQL - jak to osiągnąć?
    https://kiranrao.ca/2022/05/04/zero-downtime-migrations.html
    INFO: Zmieniasz strukturę bazy danych, nazwy pól, dodajesz indeksy, czy wykonujesz dowolną inną operację, która może zdestabilizować działanie bazy, a jednocześnie musisz zrobić to wprost na produkcji, przy zerowym downtime. Artykuł wyjaśnia, jak to zrobić.

  9. Apple, Google i Microsoft chcą pozbyć się haseł użytkowników na rzecz ‘passkey’
    https://arstechnica.com/gadgets/2022/05/apple-google-and-microsoft-want-bluetooth-proximity-to-replace-the-password/
    INFO: Czy uwierzytelnianie bez hasła to przyszłość, jaka nas czeka? To rozwiązanie działa trochę podobnie do znanych nam już 2FA z użyciem urządzeń mobilnych, ale w tym przypadku nie mamy pierwszego składnika.

  10. Wysyłanie wiadomości na Slacka z użyciem AWS Lambda Function URL
    https://dev.to/josuebustos/post-messages-to-slack-using-aws-lambda-function-urls-5f2a
    INFO: Kilka tygodni temu pisałem o wprowadzeniu przez AWS możliwości wywoływania funkcji usługi Lambda przez URL. Ten tutorial pokazuje jak krok po kroku zbudować proste API, które będzie wysyłać powiadomienia na Slacka. Przydatne zarówno do opanowania API Slacka, jak i do przećwiczenia pracy z Lambda Function URL.

  11. Fałszywe wezwania DMCA - nowy pomysł scammerów
    https://www.seroundtable.com/fake-dmca-ai-generated-lawyers-links-33308.html
    INFO: Oszuści znajdują na Twojej stronie grafikę, do której użycia (ich zdaniem) nie masz praw. Następnie grożą konsekwencjami i proponują proste i darmowe wyjscie z całej sytuacji…

  12. Facebook (Meta) stworzył konkurencję dla GPT-3
    https://www.technologyreview.com/2022/05/03/1051691/meta-ai-large-language-model-gpt3-ethics-huggingface-transparency/?utm_source=tldrnewsletter
    INFO: Mowa o nowym modelu AI służącym do podobnych celów jak GPT-3 znane z OpenAI. Najważniejsza różnica w obu projektach ma być taka, że Facebook chce udostępnić swój projekt za darmo.

  13. Przestań używać JSON Web Tokenów do uwierzytelniania użytkowników. Użyj klasycznej sesji
    https://betterprogramming.pub/stop-using-json-web-tokens-for-authentication-use-stateful-sessions-instead-c0a803931a5d
    INFO: Tokeny JWT są użyteczne i dają sporą ilość benefitów, ale ich niepoprawne użycie np. w kontekście uwierzytelniania użytkowników może narazić aplikację webową na ataki.

  14. Regex Vis - wizualizator wyrażeń regularnych
    https://bit.ly/3MYfu3B
    INFO: To narzędzie nie tylko pozwoli Ci przetestować poprawność Twojego regexa (bo to potrafi też wiele innych tooli), ale przede wszystkim rozrysuje Ci flow używany podczas weryfikacji tego wyrażenia, czyli co i w jakiej kolejności jest sprawdzane. Świetne do debugowania, dlaczego regex nie działa. Na zakładce ‘test’ możesz podać dane testowe.

  15. Śledzenie odbicia smartfona w oczach użytkownika - ciekawostka, czy użyteczna funkcja?
    https://gizmodo.com/smartphones-selfie-cam-captures-info-from-reflections-i-1848859306
    INFO: Japońscy naukowcy znaleźli sposób na wykrywanie sposobu, w jaki użytkownik trzyma swojego smartfona. Nie chodzi tylko o wykrywanie orientacji pionowej/poziomej, ale także o to, czy trzymasz go w prawej, czy lewej ręce oraz, czy obsługujesz go kciukiem, palcem wskazującym, czy może obiema rękami. Do czego to może być użyteczne? Do poprawiania UI (jeśli sterujesz prawą ręką, to interfejs pojawi się po lewej itp.).

  16. Jak to się stało, że User-Agent wygląda tak, jak teraz wygląda?
    https://bkardell.com/blog/UAGottaBeKidding.html
    INFO: W dawnych latach string user-agenta wysyłany przez przeglądarkę do serwera był niezwykle prosty i składał się jedynie z wersji przeglądarki i systemu operacyjnego. Jak to się stało, że skończyliśmy z długim i trudnym do odczytania zbiorem tokenów?

  17. Twój kod pełen jest oznaczeń ‘TODO’? Możesz to zmienić
    https://goldin.io/blog/stop-using-todo
    INFO: Dla wielu programistów to oczywiste, że na ‘TODO’ świat się nie kończy i są jeszcze inne znaczniki usprawniające pracę z kodem, ale jeśli Twój kod zasypany jest tylko notatkami z rzeczami do zrobienia, to ten mini artykuł jest dla Ciebie. Warto rzucić okiem także na polecane wtyczki do VSCode

  18. Lista 8 zaskakujących pytań z JavaScript - co zwróci kod?
    https://pitayan.com/posts/8-javascript-quiz-that-may-confuse-you
    INFO: Nie traktuj tego jedynie jako ciekawe zagadki, ale także jako szansę lepszego poznania JS. Do wszystkich zadań podane są dość lakoniczne wyjaśnienia. Nie mogę zrozumieć zasady działania przykładu nr 3

  19. Noto Emoji - nowy, czarno-biały font emoji od Google
    https://developers.googleblog.com/2022/04/what-is-black-and-white-and-read-all.html?m=1
    INFO: Przywykliśmy do tego, jak wyglądają współczesne znaki emoji. Są kolorowe, obrazkowe i dość oklepane. Google wpadło na pomysł, aby stworzyć fonta do emotek, który będzie czytelny, pozbawiony kolorów i po prostu schludny. Fajnie im to wyszło. “Noto Emoji” można ściągnąć za darmo lub linkować jako webfonty.

  20. Problem roku 2038 - czym jest?
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Problem_roku_2038
    INFO: Czym może grozić stosowanie 32-bitowego systemu zapisu czasu w aplikacjach i dlaczego ten problem jest bardziej skomplikowany i potencjalnie bardziej niebezpieczny od ‘pluskwy milenijnej’?

  21. Actual - narzędzie do zarządzania finansami staje się open source
    https://actualbudget.com/open-source
    INFO: Popularny i niegdyś płatny ($4/msc) serwis udostępnił swój pełen kod źródłowy aplikacji (zarówno serwera, klienta webowego, jak i aplikacji mobilnej) umożliwiając tym samym jej hostowanie na własnym serwerze

  22. Jak osadzić albumy z Google Photos na swojej stronie internetowej
    https://lsdev.pl/posts/jak-wyswietlic-albumy-z-google-photos-na-swojej-stronie/
    INFO: Z artykułu dowiesz się, jak w prosty sposób, bez autoryzacji i niemal bez programowania (wystarczy zrobić copy/paste gotowego kodu od autora) można osadzić u siebie na stronie galerię zdjęć z Google Photos. Warto rzucić okiem na demo przedstawiające, jak to wygląda w praktyce.

  23. Śledzenie AirTaga od Apple - jak to wygląda w rzeczywistości?
    https://niebezpiecznik.pl/post/airtagi-apple-srednio-nadaja-sie-do-sledzenia-kogos-w-czasie-rzeczywistym/
    INFO: AirTag to małe urządzenie pozwalające Ci namierzyć obiekt (np. plecak), do którego jest przyczepione ze stosunkowo dużą precyzją. Tylko jak w praktyce wygląda namierzanie takiego urządzenia? Ciekawa historia

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Wysyłaj artykuły, wątki z Twittera i newslettery prosto na KINDLE
    https://uw7.org/un_631decd00c722
    INFO: Na czas bycia w wersji beta (nie wiadomo, ile to potrwa), aplikacja jest w pełni darmowa. Później będzie można ją kupić w niskiej cenie bez opłaty abonamentowej

  2. Zarządzanie spotkaniami/czasem dla zespołów (wtyczka do Chrome)
    https://uw7.org/un_b34e6ca8e028e
    INFO: Twój team ma mnóstwo spotkań w tygodniu, które rozwalają Ci dzień? Ta aplikacja pozwala zsynchronizować kalendarze w taki sposób, aby możliwie najefektywniej wykorzystać czas każdego dnia (aby nie było luk typu ‘zostało mi tylko 30 minut na realną pracę’). W darmowej wersji można ogarnąć do 75 optymalizacji kalendarza tygodniowo per team. Przydatne!

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

 

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  ?

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.