Cześć!

Dziś przybywam z mocno rozbudowanym (38 linków!) zestawieniem ciekawych treści z branży IT na które natrafiłem w ostatnim tygodniu. Jest co czytać jak i oglądać, bo dziś wpadło sporo filmów.

 


Jeśli jeszcze nie znasz mojego kursu konfiguracji serwera webowego NGINX, to koniecznie dowiedz się więcej na jego temat na poniższej stronie:

➤ https://nginx.mikr.us
 

 

Zapraszam do lektury :)

 

P.S. Testuję nowy system linkowania treści dla patronów. Linki nie powinny pytać Cię już o hasło o ile Twój mail w newsletterze pokrywa się z tym z Patronite. W razie problemów, daj proszę znać.

 

◢ #unknownews ◣

 1. Hodujemy gatunek, który będzie dominował nad nami intelektem? - Dragan o AI (film, 1h i 51m)
  https://www.youtube.com/watch?v=HDre_o2qz1o
  INFO: W jaki sposób sztuczna inteligencja zmieni nasze życie. Za ile lat prześcignie nas intelektualnie? Długa, ale bardzo ciekawa rozmowa.

 2. TryHackMe - metoda na szybkie wejście do świata cybersec?
  https://opensecurity.pl/reskilling-od-zera-z-tryhackme-czy-to-mozliwe/
  INFO: Czy możliwe jest wejście do branży cybersecurity z poziomu absolutnego braku wiedzy z tej dziedziny, korzystając jedynie z materiałów dostępnych we wspomnianym serwisie? Ciekawy opis rozwoju kariery autora we współpracy z w/w serwisem.

 3. Czy potrzebujesz NAS-a? (mowa o dysku sieciowym)
  https://informatykzakladowy.pl/czy-potrzebujesz-nas-a/
  INFO: Wielu profesjonalistów z branży IT uznaje posiadanie własnego NAS-a za coś absolutnie niezastąpionego w swojej sieci lokalnej. Także używam takiego urządzenia i nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez niego. Czy jednak takie rozwiązanie będzie użyteczne także i dla Ciebie?

 4. "Cyfrowi nomadzi" - czy wszystko jest tak różowe, jak się wydaje?
  https://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/tired-lonely-the-reality-for-those-sold-digital-nomad-dream/
  INFO: Podróżowanie połączone z pracą na pełen etat i zarabianie pieniędzy 'w internecie' to marzenie wielu ludzi. Ponoć żyje tak około 35 milionów ludzi. Czy to naprawdę jest życie z marzeń? Jakie są jasne i ciemne strony takiej pracy? Jak na to patrzą inni ludzie?

 5. Syntezator mowy na Arduino i nie tylko - zrób to sam (film, 19 minut)
  https://www.youtube.com/watch?v=W8a0ymrQiFo
  INFO: Poradnik wyjaśnia jak zaprojektować własny, bardzo prosty syntezator mowy budujący wypowiedzi z wcześniej nagranych fenomów (przy okazji dowiesz się, czym są fenomy i dlaczego się ich używa). Oczywiście jakości Ivony nie osiągniemy, ale jest to i tak ciekawy eksperyment. Interesujący materiał zarówno dla osób zainteresowanych syntezą mowy, jak i programowaniem Arduino.

 6. The Culture Map - jak odnaleźć się w zespole wielokulturowym?
  https://ahalbert.com/reviews/2023/06/04/the_culture_map.html
  INFO: Pracujesz w teamie złożonym z Brytyjczyków, Hindusów, Amerykanów i jeszcze kilku innych narodowości? W takim gronie nie jest trudno o nieporozumienie, zwłaszcza gdy poszczególne osoby nie wyrażają się w klarowny sposób, a używają zwrotów znanych w swojej kulturze. Co z tym zrobić? Oto krótkie omówienie problemu z odniesieniem do książki wymienionej w tytule.

 7. Podstawy bezpieczeństwa kontenerów
  https://securitylabs.datadoghq.com/articles/container-security-fundamentals-part-1/
  INFO: Artykuł jest pierwszą częścią cyklu (na końcu masz linka do kolejnej - wszystkich jest 4), która przedstawia czym tak naprawdę są kontenery w systemie Linux i jakie to niesie ze sobą konsekwencje. W praktyce kontener to zwykły proces systemowy więc możemy go potraktować jak każdy inny proces. W tej części poradnika autor wyciąga ciekawe dane z katalogu /proc/ należącego do uruchomionego obrazu Dockera.

 8. Jak wyciągnąć hasła zapisane w Google Chrome? (film, 11 minut)
  https://youtube.com/watch?v=CIOsemj3kl4
  INFO: Przeglądarka pyta Cię, czy chcesz zapisać w jej pamięci wprowadzone właśnie hasło. Tylko gdzie znajduje się ta pamięć i czy jest ona bezpieczna? Miejsce składowania tajnych danych (baza SQLite) jest szyfrowana. Film pokazuje jednak, że odszyfrowanie całej bazy nie jest szczególnie trudne.

 9. Scrum - dlaczego w wielu firmach to nie działa?
  https://betterprogramming.pub/why-scrum-fails-ac92cab05c6a
  INFO: Autor opisuje framework SCRUM, który został wdrożony przez wiele firm przede wszystkim z branży IT pod kątem jego wad i tego, dlaczego nie odniósł w wielu firmach zamierzonego sukcesu.

 10. Jak tworzyć QR kody w Stable Diffusion
  https://stable-diffusion-art.com/qr-code/
  INFO: W ubiegłych tygodniach internet został zasypany przykładami świetnie wyglądających kodów QR, wkomponowanych w piękne grafiki. Wszystko fajnie wygląda, ale jak samodzielnie wykonać tego rodzaju grafikę? Tego dowiesz się z zalinkowanego artykułu.

 11. Jak 'ręcznie' odczytać zawartość kodu QR?
  https://blog.qartis.com/decoding-small-qr-codes-by-hand/
  INFO: Ja wiem, że istnieją czytniki i Twój smartfon pewnie odczytuje takie kody automatycznie, ale poznanie 'analogowej' metody na odczytanie takiego kodu z użyciem kartki papieru i ołówka pozwoli Ci dogłębnie zrozumieć zasady działania tych kodów.

 12. Jak sprawuje się 24-letnia HP Jornada 720 w 2023 roku?
  https://raymii.org/s/blog/My_24_year_old_HP_Jornada_can_do_things_your_modern_iPhone_still_cant_do.html
  INFO: Stary, dobry 'Handheld PC' z 32MB pamięci, wejściem na PCMCIA i kartę CF jako 'dysk twardy'. Przez lata pracowałem na wersji 680, bo na 720-tkę nie było mnie stać. Okazuje się, że urządzenie całkiem przyzwoicie sprawdza się nawet w obecnych czasach, o ile zainstaluje się na nim Linuxa.

 13. Głupek, który robi swoją robotę - czy warto takich zatrudniać?
  https://www.johndcook.com/blog/2010/12/27/dumb-and-gets-things-done/
  INFO: Krótkie przemyślenia na temat umiejętności podstawowych, jakie posiadają ludzie i tego, że niekiedy bez wiedzy i inteligencji są w stanie doprowadzić zadanie do końca. Pytanie tylko, czy warto takich ludzi zatrudniać? Zabawna anegdota na początku tekstu niejako odpowiada na to pytanie.

 14. Comic Mono - tak, Comic Sans w wersji monospace właśnie powstał!
  https://dtinth.github.io/comic-mono-font/
  INFO: Nie ma prawdopodobnie bardziej znienawidzonego i bardziej niepoważnego fonta niż Comic Sans. Ktoś jednak pokusił się na przygotowanie jego wyrównanej wersji o stałej szerokości znaków i szczerze mówiąc, nie wygląda to tak źle. Może nie nadaje się do codziennego użytku w IDE, ale jako font na slajdy prezentacji z kodem może wyglądać sympatycznie.

 15. Dokańczaj swoje projekty! - artykuł od GitHuba
  https://github.com/readme/guides/finish-your-projects
  INFO: Rozpoczynanie projektów jest fajne, ale ich kończenie jest jeszcze lepsze. GitHub tłumaczy skąd bierze się ta tendencja do niekończenia projektów i jak można temu zaradzić.

 16. Architektura systemowa Ubera (film, 37 minut)
  https://www.youtube.com/watch?v=umWABit-wbk
  INFO: Jak zbudowana jest architektura, na której swoje działanie opiera UBER? Z jakich elementów się składa i dlaczego zdecydowano się właśnie na takie rozwiązania? Tego dowiesz się z filmu.

 17. Procedury składowane w MySQL - dlaczego miałbyś ich używać?
  https://www.freecodecamp.org/news/how-to-simplify-database-operations-using-mysql-stored-procedures/
  INFO: Procedury tego typu występują nie tylko w MySQL, ale autor przedstawia sens ich użycia właśnie na przykładzie tej bazy. Być może, gdy zrozumiesz, dlaczego warto przepisać długie i rozbudowane zapytania na procedury, wtedy zapragniesz zaimplementować podobne rozwiązanie w swojej ulubionej bazie danych. Artykuł zawiera porady na efektywne użycie takich procedur oraz podaje ich zalety.

 18. Jak działa cache webowy - na przykładzie... kupowania mleka
  https://dev.to/kbk0125/web-caching-explained-by-buying-milk-at-the-supermarket-9k4
  INFO: Bardzo przystępnie opisane zasady działania cache webowego. Jako przykład autor użył dystrybucji mleka od farmera do klientów końcowych. Trzeba przyznać, że przykład jest bardzo trafny i zrozumiały :)

 19. Johnny Decimal - system zarządzania danymi w projektach
  https://johnnydecimal.com/10-19-concepts/11-core/11.01-introduction/
  INFO: Ciekawa koncepcja efektywnej struktury danych, która ułatwia ich przechowywanie i późniejsze odnajdywanie. Według autora działa to znacznie lepiej niż implementowanie sprytnej wyszukiwarki. To nie jest aplikacja, a metodyka pracy i nazewnictwa.

 20. Dobre praktyki w zakresie przeciwdziałania atakom DDoS - poradnik (PDF, 22 strony)
  https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Dobre%20praktyki%20w%20zakresie%20przeciwdzia%C5%82ania%20atakom%20DDoS_77247.pdf
  INFO: Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego opublikował swoje rekomendacje związane z radzeniem sobie z atakami DDoS. Rady zdatne do wdrożenia raczej dla większych graczy na rynku, ale i tak warto rzucić okiem.

 21. Nowoczesne sposoby obsługi obrazów na stronach WWW
  https://kurtextrem.de/posts/modern-way-of-img
  INFO: Badanie przeprowadzone przez HTTPArchive pokazuje, że większość (70%) stron na świecie używa grafik jako niezwykle istotnych elementów umieszczonych w treści, ale tylko 34% używa z responsywnych metod osadzania tych grafik. Artykuł wyjaśni Ci, jak zastosować nowatorską i responsywną metodę na osadzanie obrazów i to wykorzystując w tym celu stary, dobrze znany element IMG.

 22. Parlament Europejski przyjął "AI Act" - co to oznacza?
  https://panoptykon.org/akt-o-uslugach-cyfrowych-po-glosowaniu-w-europarlamencie
  INFO: Organizacje społeczne postulowały wprowadzenie konkretnych ograniczeń w związku z bardzo szybkim rozwojem technologii AI. Parlament Europejski część z tych postulatów odrzucił, a część dosłownie kilka dni temu zaakceptował. Czy to zmiana na lepsze? Ocenę zostawiam Tobie.

 23. Czym są modne ostatnio "bazy wektorowe"?
  https://unzip.dev/0x014-vector-databases/
  INFO: Jeśli mocniej interesujesz się tematem sztucznej inteligencji, a w szczególności w zagadnienia LLM-ów, to z pewnością gdzieś na swojej drodze spotkałeś temat baz wektorowych. O co w tym chodzi i czy warto takich baz używać? Czy jest to faktyczna potrzeba, czy chwilowa moda występująca wraz z popularnością AI?

 24. Mity na temat blogowania (technicznego) - od Julii Evans
  https://jvns.ca/blog/2023/06/05/some-blogging-myths/
  INFO: Jesteś developerem i chcesz założyć bloga, ale zawsze coś jednak staje na Twojej drodze do podjęcia tej akcji? Znana blogerka z branży IT rozwiewa kilka nieprawdziwych założeń związanych z blogowaniem. Potraktuj to jako motywację do pisania.

 25. Smartfon dopiero od 8 roku życia? - akcja online
  https://www.waituntil8th.org/
  INFO: Ciekawa, oddolna akcja rodziców zachęcająca do oddalenia w czasie (do 8 urodzin) styku dziecka ze smartfonem. Strona projektu stara się wyjaśnić powody takiej decyzji.

 26. Natywny output JSON z GPT-4 - pojawiły się funkcje
  https://yonom.substack.com/p/native-json-output-from-gpt-4
  INFO: Dosłownie kilka dni temu OpenAI ogłosiło, że GPT-4 zyskało zdolność do wywoływania deklarowanych przez użytkownika funkcji i do zwracania odpowiedzi w formacie JSON. Do tej pory JSON-a dało się uzyskać grzecznie prosząc o niego model AI, ale wyniki nie zawsze były zgodne z oczekiwaniami. Dodanie tej możliwości na poziomie samego API oznacza małą rewolucję dla programistów. Linkuję do bloga wyjaśniającego, o co chodzi z funkcjami. Oficjalna notka na stronie OpenAI jest mało czytelna.

 27. Wielka lista narzędzi i aplikacji typu self-hosted
  https://github.com/awesome-selfhosted/awesome-selfhosted
  INFO: Unikasz trzymania swoich danych w chmurze i preferujesz rozwiązania uruchamiane lokalnie na Twoim komputerze lub serwerze? Oto kolekcja rozwiązań tego typu. Kilka lat temu już ją wrzucałem, ale od tego czasu wielokrotnie ją aktualizowano.

 28. Jeśli nie Notion, to co? - lista 15 zamienników
  https://medium.com/@Nimbus_Platform/15-best-notion-alternatives-to-use-in-2023-free-and-paid-6933589feaae
  INFO: Notion był niepokonanym systemem 'do wszystkiego' (notatki, planowanie, kalendarze itp.), ale od jego powstania świat zasypany został równie dobrymi (a może i lepszymi?) alternatywami. Oto spis 15 wartych uwagi zamienników - zarówno tych darmowych, jak i płatnych. Dość rozbudowana analiza. Nie znałem prawie połowy z tych aplikacji. Nadal siedzę na Notion ;)

 29. Microsoft Loop - darmowy konkurent dla Notion?
  https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-loop
  INFO: Wiele miesięcy temu wrzucałem do newslettera zapowiedź nowego "Pogromcy Notion". Jakiś czas temu Microsoft udostępnił usługę światu. Założyłem konto, pobawiłem się chwilę i wygląda to naprawdę dobrze. Powiedzmy, że całkiem nieźle skopiowali swojego konkurenta ;) Firma ogłosiła jednak, że usługa jest darmowa w obecnej fazie developmentu, co może zapowiadać wprowadzenie za nią opłat w przyszłości.

 30. Reddit Blackout - na platformie trwa protest
  https://old.reddit.com/r/ModCoord/comments/148ks6u/indefinite_blackout_next_steps_polling_your/
  INFO: Komentowana ostatnio w newsletterze nowa polityka portalu (płatny dostęp do API, zabicie aplikacji zewnętrznych developerów itp) doprowadziła do protestów, w których udział biorą znane subreddity. Protestujący opublikowali swoją listę żądań i na znak protestu przestawili wspomniane subreddity na tryb prywatny.

 31. K8sGPT - supermoce debugowania dla każdego SRE
  https://anaisurl.com/k8sgpt-full-tutorial/
  INFO: Jeśli pracujesz z Kubernetes, wcześniej, czy później natrafisz na różne problemy techniczne, których debugowanie na podstawie niezrozumiałych komunikatów z błędami może zająć Ci sporo czasu. K8sGPT to projekt, który dzięki sztucznej inteligencji stara się ograniczyć do minimum czas potrzebny na debugowanie K8S. Poradnik pokazuje, jak rozpocząć pracę z tym narzędziem.

 32. Dlaczego nigdy NIE stworzymy ogólnej sztucznej inteligencji (AGI / OGSI)?
  https://www.nature.com/articles/s41599-020-0494-4
  INFO: Autor analizuje wyzwania i ograniczenia związane z budową AGI. Przy okazji przedstawia trochę historii związanej ze sztuczną inteligencją. Długi artykuł zawierający sporo rozważań filozoficznych, ale jeśli siedzisz w tematach nowoczesnego AI, to może Ci się spodobać.

 33. Popovery i dialogboxy - jak i kiedy je łączyć?
  https://adrianroselli.com/2023/05/brief-note-on-popovers-with-dialogs.html
  INFO: Połączenie dwóch różnych wzorców (dialogów i popoverów) w jednym projekcie może doprowadzić do pewnych komplikacji. Autor nie zachęca do wyboru jednego lub drugiego rozwiązania, a przedstawia pewien konflikt między nimi i potencjalny sposób na jego rozwiązanie.

 34. Fastgron - narzędzie ułatwiające grepowanie JSONów
  https://github.com/adamritter/fastgron
  INFO: Często pracujesz z formatem JSON, uwielbiasz pracę w terminalu, ale składnia JQ jest dla Ciebie niezrozumiała? Super byłoby używać zwykłego grepa na danych z JSON-a? Fastgron zamieni dane na format zdatny do grepowania, a później przywróci go ponownie do wersji sformatowanej.

 35. Spacer - narzędzie wstawiające separatory do outputu CLI
  https://github.com/samwho/spacer
  INFO: Używasz narzędzia CLI, które wyrzuca sporą ilość danych na ekran, później robi przerwę i później znów sypie komunikatami? Narzędzie 'spacer' sprawi, że te momenty przystankowe będą bardzo wyraźnie, wizualnie wyodrębnione w outpucie, co ma sprawić, że łatwiej będzie Ci rozeznać się w rzucanych na ekran komunikatach.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

 1. Bazujący na AI asystent do przeprowadzania pentestów
  https://uw7.org/un_66bf4d2468419/0000000000000000000000000000000000000000
  INFO: Ciekawa koncepcja. To narzędzie ma pomóc doświadczonemu pentesterowi w skuteczniejszym i szybszym przeprowadzeniu testu penetracyjnego. Nie robi ono testu za Ciebie, a jest jakby Twoim kompanem, a zarazem 'żółtą kaczuszką'. Jeśli nie masz z kim przedyskutować potencjalnych podatności, to PentestGPT służy pomocą. Narzędzie nie ma dostępu do testowanej infrastruktury i nie przetwarza tajnych danych. Wie tylko tyle, ile mu powiesz.

 2. Ataki na tokeny JWT - poradnik (film, 17 minut)
  https://uw7.org/un_4f4e5f29848c8/0000000000000000000000000000000000000000
  INFO: Poradnik wprowadza widza w temat tokenów JWT. Czym są, jak są zbudowane, jak możemy z nimi pracować, jakie narzędzia pomogą w ich analizie itp. Głównym tematem są jednak ataki na tokeny - zarówno te zautomatyzowane, jak i przeprowadzane ręcznie.

 3. Lista 10 najlepszych darmowych kursów online na temat sztucznej inteligencji
  https://uw7.org/un_09c2612267b68/0000000000000000000000000000000000000000
  INFO: Jest to subiektywny wybór autorów portalu. Zaletą kursów jest to, że prowadzą je znane uczelnie i firmy (np. Harvard, IBM, Google). Wadą jest jednak to, że są to kursy, których nie da się przerobić samodzielnie 'na raz'. Trwają np. miesiąc i mają datę rozpoczęcia i zakończenia.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.