Cześć!

Mamy piątek, więc czas na #unknowNews 🎉

 

Sponsorem dzisiejszego wydania newslettera jest firma Just Join IT, organizująca konkurs #justBlueScreenIT, polegający na uchwyceniu słynnego, windowsowego niebieskiego ekranu w nietypowy, kreatywny sposób.

Zasady konkursu są proste - wystarczy jedynie wrzucić swoją fotkę do social mediów i otagować ją konkursowym hashtagiem (#justbluescreenit). Po inspirację w temacie prac konkursowych możesz zawitać np. do tego wątku na Facebooku lub na dedykowany tag na Wykopie.

Więcej informacji: https://brand24.com/justjoinit/

 

A! jeszcze jedno. Dziś nie wrzuciłem na koniec listy linków dla patronów, ponieważ uznałem, że w tym tygodniu nie natrafiłem na naprawdę dobre znaleziska, które klasyfikowałbym jako 'prawdziwe mięsko' (czy tam 'prawdziwy falafel' dla vege), a nie chcę Wam wrzucać kiepskiej jakości treści.

 

Zapraszam do czytania :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. Fałszywe przekonania związane z technologią e-mail
    https://beesbuzz.biz/code/439-Falsehoods-programmers-believe-about-email
    INFO: Tworząc aplikacje bazujące na e-mailach, niektóre rzeczy bierzemy za pewnik. Warto jednak rzucić okiem na podlinkowaną listę, aby zrozumieć, jak bardzo niekiedy możemy się mylić.

  2. Jeśli nie Heroku, to co? - lista alternatywnych rozwiązań
    https://dev.to/zevir/the-complete-list-of-heroku-alternatives-to-consider-1l8o
    INFO: Przegląd niemal 30 rozwiązań, na które może przemigrować się użytkownik dawnego darmowego planu na Heroku. Ja bym do tej listy dorzucił rozwiązanie nie darmowe, ale na tyle tanie, że warto rzucić okiem: Mikrus.

  3. WakaTime - darmowe, otwartoźródłowe statystyki dla programistów
    https://wakatime.com/
    INFO: Projekt zlicza statystyki związane z Twoim pisaniem kodu i tworzeniem oprogramowania. Ile czasu zmarnowałeś na kompilację, ile napisałeś linii kodu, w jakie dni pracowałeś i w jakich godzinach itp. Wszystko za sprawą plugina, którego możesz dorzucić do swojego ulubionego IDE (lista obsługiwanych IDE/edytorów jest ogromna! Jest nawet VIM). Statystyki są prywatne, a Twój kod nie wycieka podczas ich tworzenia (wysyłane do serwera są tylko wyliczone lokalnie wartości liczbowe).

  4. Incydent w OptiFi - czyli jak developer jedną komendą zniszczył firmę
    https://medium.com/@OptiFi/optifi-program-incident-report-08-29-22-d8fe6d229bad
    INFO: Blockchain jest raczej bezpieczny, ale przypadkowo wykonane na nim operacje są już nieodwracalne. Firma straciła ponad 660 tysięcy USDC z kont użytkowników na skutek błędnie wydanego polecenia. Obiecali, że środki oddadzą…

  5. Jak Stable Diffusion radzi sobie z przerabianiem starych screenów z gier?
    https://sciprogramming.com/community/index.php?topic=2081.0
    INFO: Ciekawy eksperyment, gdzie na wejścia dla AI podano screenshoty z kultowych gier firmy Sierra, a na wyjściu otrzymano inspirowane nimi fotorealistyczne grafiki

  6. Co jeśli nie subskrypcja? Alternatywny model biznesowy
    https://scribe.rip/@bluepnume/subscriptions-are-out-refills-are-in-311fd6e41e5e
    INFO: Regularne opłaty miesięczne, to coś, do czegto już przywykliśmy. Abonament za Netflixa, za Spotify i wiele innych. Czy dałoby się to zrobić lepiej, w taki sposób, aby zarówno firma otrzymywała pieniądze, jak i klient płacił tylko wtedy, gdy używa usługi? Interesująca koncepcja.

  7. Konkurs #blueScreenIT - polowanie na niebieskie ekrany [sponsorowany]
    https://brand24.com/justjoinit/
    INFO: To konkurs, o którym wspominałem we wstępie tego wydania newslettera. Znajdź niebieski ekran w przestrzeni publicznej lub zaprezentuj swój, ale w kreatywny sposób i wrzuć do social mediów (FB, Twitter, LinkedIn, Instagram, Wykop) i zgarnij nagrody. Więcej informacji na stronie.

  8. Przeglądarka Brave używa silnika Chromium, ale jak bardzo zmodyfikowano ten silnik?
    https://github.com/brave/brave-browser/wiki/Deviations-from-Chromium-(features-we-disable-or-remove)/
    INFO: Oto lista wszystkich rzeczy, które developerzy domyślnie zablokowali, albo zupełnie usunęli z oryginalnego silnika Chromium w celu podniesienia bezpieczeństwa oraz prywatności użytkownika.

  9. Stable Diffusion jako… algorytm kompresji danych?
    https://www.stavros.io/posts/compressing-images-with-stable-diffusion/
    INFO: Wpis raczej żartobliwy, ale i tak ciekawy. Autor zauważył, że Stable Diffusion (AI do generowania obrazów na podstawie tekstu) potrafi opisywać obrazy i generować do nich tekst, na podstawie którego mogły powstać. A gdyby tak wziąć obraz np. 3MB i opisać go przez AI w 50 bajtach, a później wziąć te 50 bajtów i otworzyć przez AI ten sam obraz?

  10. Jak przygotować dobry offboarding (nie onboarding!) użytkowników?
    https://growth.design/case-studies/typeform-offboarding
    INFO: Ciekawa prezentacja na przykładzie TypeForma (ukazanego tutaj bardziej jako antyprzykład). Jeśli zajmujesz się projektowaniem takich procesów albo samodzielnie tworzysz swoje projekty, to te obserwacje mogą być dla Ciebie użyteczne.

  11. Kiedy warto używać kolumn w CSS?
    https://css-tricks.com/when-do-you-use-css-columns/
    INFO: W teorii instrukcja ‘column’ służy do podziału tekstu na kolumny - niczym w gazecie. Jednak czytanie tak sformatowanych tekstów w internecie, a do tego na dostatecznie szerokich ekranach nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Kiedy więc kolumny mogą nam się przydać i kiedy warto rozważyć ich użycie?

  12. Lista tymczasowych domen mailowych (3000+)
    https://github.com/unkn0w/disposable-email-domain-list
    INFO: Jeśli prowadzisz własny newsletter i ktoś regularnie zaśmieca Ci listę domenami w stylu ‘10 minute mail’ (co zwiększa Twoje koszty wysyłki newslettera, nie dając Ci żadnych korzyści w zamian), możesz wrzucić na czarną listę kilka tysięcy takich jednorazowych domen mailowych.

  13. Co warto skonfigurować na swoim koncie AWS?
    https://dev.to/aws-builders/to-do-list-for-your-aws-account-3ik7
    INFO: Masz nowe, dopiero co założone konto na AWS? Oto lista 10 rzeczy, które warto ustawić sobie na start, aby pracowało Ci się wygodniej, a co najważniejsze bezpieczniej. Jeśli od lat używasz AWSa, to także rzuć okiem, bo może o czymś zapomniałeś.

  14. Praca z plikami JSON - tutorial do JQ
    https://www.youtube.com/watch?v=G21Nr6KgvV8
    INFO: Szybkie (15 minut) wprowadzenie do przetwarzania plików JSON w linuksowym terminalu. Z pewnością przyda się każdemu, kto na co dzień pracuję z formatem JSON i chce ułatwić sobie pracę

  15. Pobieranie obrazu z kamery użytkownika z użyciem samego HTMLa
    https://austingil.com/html-capture-attribute/
    INFO: Funkcja ta wspierana jest jedynie na urządzeniach mobilnych. Specjalny atrybut do pola ‘file’ umożliwia uruchomienie funkcji robienia zdjęć na urządzeniu, a następnie użycia takiej fotki przy uploadzie. Może się przydać, gdy np. prosimy użytkownika o wysłanie zdjęcia dokumentów. Na desktopie takie pole zadziała po prostu jak zwykłe pole ‘file’.

  16. Jak naprawdę działa Sender Policy Framework (SPF)?
    https://www.netmeister.org/blog/spf.html
    INFO: Prawdopodobnie wiesz, czym w DNS są wpisy SPF i jaką rolę odgrywają w walce ze spamem, jednak zasada ich działania jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Artykuł zawiera dogłębne omówienie zasad działania SPFa.

  17. Jak przepisać historię repozytorium GITa za pomocą 4 prostyk komend
    https://dev.to/whitep4nth3r/rewrite-your-git-history-in-4-friendly-commands-an9
    INFO: Efekt, jaki uzyskujemy, to czyste drzewo z commitami z zachowaniem aktualnego stanu projektu. Jaki jest cel takiej operacji i kiedy może Ci się to przydać, to autor wyjaśnia w pierwszym akapicie.

  18. Wykrywanie przełączenia taba w przeglądarce za pomocą JavaScript
    https://dev.to/j471n/detect-when-users-switch-tabs-using-javascript-3mi3
    INFO: Poradnik zawiera dwie skrajnie proste metody na osiągnięcie wspomnianego efektu. Te techniki mogą się przydać np. do zatrzymania odświeżania danych na stronie, gdy użytkownik nie patrzy na nią.

  19. iOS 16 pojawi się już w poniedziałek, 12 września
    https://www.apple.com/ios/ios-16/
    INFO: Oto lista najważniejszych zmian, jakie przyniesie nowy system. Trzeba przyznać, że nowości jest sporo, ale wsparcia dla Siri w języku polskim jak nie było, tak nie będzie nadal :D

  20. “Dynamiczna Wyspa” w nowym iPhone 14 Pro
    https://www.macrumors.com/2022/09/07/iphone-14-pro-dynamic-island-notch/
    INFO: Wypuszczasz na rynek najnowszy model smartfona, jednak posiada on notcha, którego nie lubią użytkownicy? Po pierwsze zmień nazwę z ‘notch’ na ‘dynamic island’, a po drugie baw się integracją z notchem w taki sposób, aby użytkownicy chcieli go mieć. Kreatywne podejście Apple do rozwiązywania problemów. Muszę przyznać, że bardzo fajnie to wygląda.

  21. Jak długo zajmie hackerom złamanie Twojego hasła?
    https://www.grc.com/haystack.htm
    INFO: Nie wpisuj tam swojego prawdziwego hasła. Zrób jedynie symulację. Dowiesz się z niej ile trwałby atak typu bruteforce na Twoje hasło w trybie online i offline. Wyniki mogą być zaskakujące (np. 23 lata łamania online vs 7 sekund offline).

  22. Jak połączyć dwa repozytoria GITa bez utraty ich historii?
    https://hacks.mozilla.org/2022/08/merging-two-github-repositories-without-losing-commit-history/
    INFO: Jeśli kiedykolwiek miałeś potrzebę łączenia kilku repo, to najprawdopodobniej skończyło się to albo na usunięciu historii commitów z jednego z nich, albo w najgorszym przypadku na utworzeniu trzeciego repozytorium, zupełnie pozbawionego historii. A gdyby tak te repo połączyć, ale zachowując pełną ich historię commitów?

  23. Tauri vs Electron - co lepiej wybrać?
    https://www.levminer.com/blog/tauri-vs-electron
    INFO: Chcesz stworzyć prostą, cross-platformową aplikację. Lepiej oprzeć ją na Elektronie, czy może Tauri? Jak to wygląda pod względem szybkości działania, zasobożerności, bezpieczeństwa i kilku innych aspektów tworzenia oprogramowania?

  24. RandomStreetView - strona przenosi Cię do losowego miejsca na świecie (możesz wybrać kraj)
    https://randomstreetview.com/
    INFO: Prosta aplikacja, ale jakimś sposobem potrafi wciągnąć. Wybierasz kraj, który Cię interesuje i klikasz na “next”. Ciekawa metoda zobaczenia jak wyglądają przeciętne, losowe miejsca w wybranym przez Ciebie miejscu na świecie.

  25. Nadchodzi USB4 - co nas czeka?
    https://arstechnica.com/gadgets/2022/09/breaking-down-how-usb4-goes-where-no-usb-standard-has-gone-before/
    INFO: Kompilacja wszystkiego, co obecnie wiemy o nadchodzącym standardzie USB4. Artykuł zawiera ciekawe porównanie USB4 z wersjami 2.0, 3 oraz Thunderboltem. Zapowiada się ciekawie.

  26. Generator formuł do Excela i Google Sheets
    https://excelformulabot.com/
    INFO: Wybierasz platformę, na której pracujesz, a następnie opisujesz naturalnym językiem (po angielsku) swój problem. Sztuczna inteligencja generuje dla Ciebie formułę, która rozwiązuje zadany problem. Testowałem na kilku wymyślonych przez siebie problemach i działało idealnie. Pamiętaj jednak, że dla kiepskiego opisu problemu otrzymasz kiepskie rozwiązanie. Usługa jest bardzo tania, a za darmo masz dostęp do generowania 5 formuł miesięcznie.

  27. Slack-Anti-Delete - patch do slacka wyłączający usuwanie wiadomości przez innych
    https://github.com/SharonBrizinov/slack-anti-delete
    INFO: Twój współpracownik wysłał coś przypadkiem na slacka, a później kliknął ‘usuń dla wszystkich’. Fajnie, ale od tej chwili ‘dla wszystkich’ nie dotyczy Ciebie ;)

  28. Doom na… Kubernetesie (film 20min)
    https://www.youtube.com/watch?v=NGQhcJMSYDM
    INFO: Dooma już odpalano na wszystkim. Znalazło się też coś dla DevOpsów. Link do repozytorium jest w opisie filmu

  29. Browsh - współczesna przeglądarka tekstowa
    https://www.brow.sh/
    INFO: Pozwala otwierać dowolne strony w trybie graficznym. Potrafi wyświetlać obrazki jako mozaikę, a nawet wideo. Może się przydać fanom pracy w terminalu i wszędzie tam, gdzie masz powolne połączenie internetowe i chcesz skorzystać z trybu text-only

  30. Zbiór domen aktywujących akcje bezpośrednie w niektórych aplikacjach
    https://whats.new/shortcuts/
    INFO: Chcesz dodać do zakładek funkcję tworzenia nowego wydarzenia w kalendarzu? a może potrzebujesz zalinkować nowy dokument w Google Docs? Te domeny Ci w tym pomogą

  31. Kurs tworzenia PWA (Progressive Web Apps)
    https://web.dev/learn/pwa/
    INFO: Kurs omawia wszelkie aspekty tworzenia wspomnianego typu aplikacji. Od absolutnych podstaw, przez service workery, cachowanie, podawanie treści i wiele, wiele innych.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.