Cześć!

Witam Cię w cotygodniowym wydaniu mojego przeglądu subiektywnie najciekawszysch znalezisk z branży IT z ostatniego tygodnia.

 


Sponsorem dzisiejszego wydania po raz kolejny jest platforma do nauki języka angielskiego o nazwie Cambly. Subskrybenci newslettera na tyle ochoczo skoprzystali z poprzedniej oferty, że firma przygotowała kolejną - jeszcze lepszą.

Gdy skorzystasz z linka nr 7 (lub z kodu rabatowego: unknow55) otrzymasz:


 

OK, koniec bloku sponsorowanego, a teraz czas na zestawienie.

Życzę przyjemnej lektury :)

🔥 UWAGA: od następnego wydania newslettera zmieni się adres jego nadawcy z newsy@uw-team.org na newsy@mrugalski.pl. Zaktualizuj swoje filtry pocztowe.

 

◢ #unknownews ◣

  1. Czy DALL-E zabierze pracę grafikom? Niekoniecznie…
    https://scribe.rip/why-dall-e-will-not-steal-my-job-6a1e2943cb82
    INFO: O ile faktycznie Dall-E (generator grafiki bazujący na AI) potrafi generować niesamowite, często fotorealistyczne projekty wystarczające dla przeciętnego użytkownika, to jednak nie radzi sobie z typowymi przypadkami zastosowań w biznesie. Autor (będący grafikiem) wyjaśnia, dlaczego nie boi się utraty pracy, czy zmniejszenia liczby zleceń. Patrząc na jego argumenty, trudno mu się dziwić.

  2. Góra lodowa osobliwych zagadnień z branży IT
    https://suricrasia.online/iceberg/
    INFO: To spis tematów (wszystkie są klikalne, więc klikaj!), o których wie mało osób. Problem roku 2000 to coś świetnie znanego (jest nad górą lodową), ale już np. możliwość odpalenia aplikacji Java na smart cardach nie jest tak powszechną wiedzą. Schodząc w głębiny wiedzy IT, klikaj w zagadnienia, które brzmią dla Ciebie ciekawie. Ta strona to mocny pochłaniacz czasu ;)

  3. Czym jest The Dead Internet Theory i ile w niej prawdy?
    https://grandy.substack.com/p/the-new-normal-the-coming-tsunami
    INFO: Niegdyś popularna była teoria wg, której Internet składa się głównie z treści tworzonej przez boty, a większość produkowanej treści jest i tak śmieciowa. Teoria ta pojawiła się trochę za wcześnie, ale czy dzisiaj po wielu latach możemy uznać ją za prawdę? Ile realnie jest botów w sieciach społecznościowych i ile recenzji, które czytamy, napisały automaty?

  4. Jak zaprojektować efektywne i użyteczne komunikaty o błędach w aplikacji?
    https://www.smashingmagazine.com/2022/08/error-messages-ux-design/
    INFO: Informowanie użytkownika o potencjalnych błędach wydaje się sprawą prostą, jednak zrobienie tego w sposób niewprowadzający zamieszania, a do tego prowadzący użytkownika za rękę do rozwiązania jego problemu nie jest już takie łatwe. Świetny (ale i bardzo długi) artykuł na ten temat. Mnóstwo przykładów.

  5. A gdyby tak wyłączyć w pełni ciastka w przeglądarce? Przecież nic złego się nie stanie… czyżby?
    https://blog.tomayac.com/2022/08/30/things-not-available-when-someone-blocks-all-cookies/
    INFO: Okazuje się, że Chrome (a konkretniej mówiąc: silnik Chromium obecny w wielu przeglądarkach) po dezaktywacji ciasteczek, przy okazji wyłącza sporo, całkiem przydatnych rzeczy. Jakich? Zobacz sam.

  6. JSON Crack - wizualizator zawartości plików JSON
    https://jsoncrack.com/
    INFO: Istnieje wiele metod na efektywne przeglądanie tego, co siedzi w plikach JSON. Jednak za pomocą tego narzędzia otrzymujemy najbardziej przyjazną (dla człowieka) prezentację zawartych w JSONie danych. Efektem działania aplikacji jest coś przypominającego z wyglądu mapę myśli.

  7. Platforma do nauki angielskiego z profesjonalnymi native speakerami [sponsorowane]
    https://cambly.biz/unknow55
    INFO: Korzystając z tego linka, otrzymujesz 15-minutową darmową lekcję próbną, a gdy platforma przypadnie Ci do gustu, to dodatkowo otrzymasz 55% zniżki na abonament roczny. W prezencie dostajesz także dostęp do dwóch kursów angielskiego do samodzielnej nauki. Gdyby link nie zadziałał, to kod zniżkowy brzmi: unknow55.

  8. Dlaczego Twój mail/newsletter wpada do spamu?
    https://github.com/mgeeky/decode-spam-headers
    INFO: Prowadzisz newsletter/biznes internetowy, a Twoje wiadomości czasami lądują w spamie? Poproś osobę, u której wylądowałeś w folderze SPAM o przesłanie całego źródła wiadomości (z nagłówkami) i dowiedz się, co się stało i jak temu zaradzić. Uruchomić trzeba skrypt “decode-spam-headers”.

  9. Mała, ale przydatna ściąga z Media Query w CSS
    https://mediaquery.style/
    INFO: Jak się ustawia style dla smartfonów, jak wykryć preferencje kolorystyczne usera (ktoś woli dark mode?), jak zredukować ilość animacji na stronie, jeśli user sobie tego życzy, czy jak stworzyć oddzielne style do drukowania treści? To (i jeszcze trochę więcej) znajdziesz w ściądze.

  10. Hackowanie Discorda, czyli jak hackerzy przejmują konta, obchodząc 2FA
    https://breakdev.org/hacked-discord-bookmarklet-attacks/
    INFO: Konta na Discordzie były już przejmowane na wiele sposobów. Większość z tych metod opierała się na atakach socjotechnicznych. Najnowszy z ataków także na tym bazuje, jednak co ciekawe, obchodzi on zarówno 2FA, jak i poprawki wprowadzone w aplikacji Discorda, które miały udaremnić poprzednie ataki. Artykuł opisuje, jak krok po kroku wygląda atak i jakie fixy wprowadził Discord przy odpieraniu poprzednich zagrożeń.

  11. D2 - narzędzie do tworzenia diagramów za pomocą tekstu
    https://d2-lang.com/tour/hello-world
    INFO: Tworzysz plik tekstowy opisujący elementy, które chcesz przedstawić na diagramie i opisujesz (dość prostym językiem) połączenia między nimi. W efekcie otrzymujesz plik graficzny z wizualizacją swojej koncepcji. Przydatne do szybkiego tworzenia grafik na potrzeby prezentacji. Dlaczego forma tekstowa może być wygodna? Ponieważ zmiana połączeń między dziesiątkami nodów może być wygenerowana jednym copy/paste, a nie setką kliknięć myszką.

  12. Zbiór skryptów Powershella - automatyzacja Windowsa
    https://github.com/HarmVeenstra/Powershellisfun
    INFO: Repozytorium zawiera dziesiątki gotowych skryptów, które mogą pomóc Ci w automatyzacji zadań na Windowsie, a przy okazji mogą być one super materiałem do nauki skryptowania w PowerShellu.

  13. Efekty kursorów znane z lat 90’ - mocny powiew nostalgii
    https://tholman.com/cursor-effects/
    INFO: Tę galerię trzeba przeglądać na komputerze, aby dało się swobodnie wykonywać ruchu myszką w oknach testowych. Warto zwrócić uwagę na kod źródłowy tych efektów (jest na Githubie).

  14. Monitory także posiadają bugi - jakie i jak im zaradzić, o tym w artykule
    https://notes.alinpanaitiu.com/Weird monitor bugs
    INFO: Pracujesz na dwóch monitorach, a one zamieniają się miejscami w systemie? Podczas zmiany ustawień Gamma nagle tracisz wszystkie kolory? a może przełączanie się między ekranami powoduje tylko błyski? Ciekawe przypadki bugów związanych z monitorami (czasami winien jest OS, a nie sam monitor).

  15. Awesome Open Source - kanał na YouTube z przeglądem ciekawych aplikacji otwartoźródłowych
    https://youtube.com/c/AwesomeOpenSource
    INFO: Na tym kanale znajdziesz dziesiątki filmów przedstawiających mniej i bardziej znane aplikacje ze świata Open Source. Cieszy fakt, że nie są to pobieżne, kilkuminutowe prezentacje softów, a porządne, czasami ponad półgodzinne recenzje. Można tam znaleźć sporo przydatnego oprogramowania.

  16. App Buster - narzędzie do usuwania z Windowsa 10/11 systemowych aplikacji
    https://www.oo-software.com/en/ooappbuster
    INFO: Czysta instalacja wspomnianych systemów wrzuca na dysk całą paczkę domyślnie pre-instalowanych narzędzi od Microsoftu. Dzięki tej aplikacji możesz takie narzędzia usunąć albo zainstalować (jeśli stwierdzisz, że usunięcie było złą decyzją).

  17. Upscayl - darmowa (offline) aplikacja do powiekszania i polepszania plików graficznych, bazująca na AI
    https://github.com/upscayl/upscayl
    INFO: Jak wszystko, co bazuje na AI, aplikacja potrzebuje dostępu do mocnego GPU, jednak efekty jej pracy (co widać na przykładach ze strony) są naprawdę przyjemne dla oka. Działa na Windowsie, Linuksie i Macu.

  18. Tworzenie super realistycznych obrazów z prostych szkiców (Stable Diffusion)
    https://andys.page/posts/how-to-draw/
    INFO: Artykuł pokazuje jak krok po kroku zamienić zrobiony na szybko szkic w fotorealistyczną grafikę z użyciem sztucznej inteligencji (i aplikacji img2img z pakietu Stable Diffusion). Niestety potrzeba do tego ogromnych ilości RAMu i to tego w GPU.

  19. Czym jest “operator morsa” w Pythonie?
    https://martinheinz.dev/blog/79
    INFO: Mowa op przypisaniu z użyciem dwukropka i znaku równości. Nie jest to żadna nowość (istnieje od czasów Pythona 3.8), ale jego odkrycie w kodzie dla początkujących programistów może być niemałą zagadką. Dlaczego się go stosuje i jak może on ułatwić Twoje życie, a niekiedy i przyspieszyć aplikację? O tym poczytasz w artykule.

  20. Przyciski CSS - potrzebujesz jakiegoś na swoją stronę?
    https://getcssscan.com/css-buttons-examples
    INFO: Stylowanie buttonów w CSS nie jest trudne, ale bywa czasochłonne i nie każdy z nas ma poczucie estetyki. Kliknij więc jeden najbardziej przyjazny wizualnie z prawie 90 przycisków i… gotowe. Stylowanie metodą Copiego-Pasta ;)

  21. Nieważne jaki projekt w świecie IT zrobisz, prawdopodobnie powstanie jego alternatywa Open Source
    https://staltz.com/time-till-open-source-alternative.html
    INFO: Ciekawe spostrzeżenia na temat cyklu życia przeciętnego projektu/startupu. Autor wymyślił nawet wskaźnik TTOSA (Time To Open Source Alternative). Jeśli wchodzisz w świat wytwarzania komercyjnego oprogramowania, to załóż, że TTOSA jest liczbą, a nie wartością typu NULL. To nieuniknione.

  22. Rodzaje kodów kreskowych i ich zastosowanie
    https://scanbot.io/blog/types-of-barcodes/
    INFO: Do chwili zobaczenia tego artykułu myślałem, że wiem jak wyglądają kody kreskowe. Teraz wiem, że jest ich kilkanaście rodzajów i występują w wersjach 1D i 2D. Wrzucam jako ciekawostkę.

  23. Git Machete - narzędzie do efektywnego zarządzania rozbudowanymi repozytoriami GITa
    https://github.com/VirtusLab/git-machete
    INFO: Pracujesz wraz z wieloma osobami nad projektem, a wasze repozytorium ma dzisiątki branchy, a operacje typu rebase, czy merge to prawdziwa męczarnia? Za pomocą ‘Gitowej maczety’ od razu będziesz wiedzieć, jakie branche są w repozytorium i co z czym będzie mergowane. Tool niezwykle ułatwia pracę w dużym teamie.

  24. Ebook “77 zadań dla adminów” - zbiór zadań
    https://77.mrugalski.pl/
    INFO: Jest to ebook mojego autorstwa. Zebrałem w nim tytułowe 77 zadań podzielonych na 7 kategorii (między innymi: Ansible, Docker, Nginx, Apache HTTP i szeroko pojęta administracja Linuksem). Celem powstania tego zbioru zadań jest chęć pomocy junior adminom (i wannabe-adminom) w szlifowaniu swoich umiejętności administracji. Poziom trudności zadań jest mocno zróżnicowany, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

  25. Podręcznik obsługi Vim w języku polskim
    https://emkaminsk.github.io/Sciaga_vim/manual_vim.html
    INFO: Dobra ściąga z podstawowych operacji wykonywanych w edytorze Vim. Są tam zarówno porady do pracy w każdym z trybów. Użyteczne, zwłaszcza dla adminów i fanów Linuksa

  26. Shady - diabelski skraczacz linków
    https://shady.es/
    INFO: Twój link jest długi, brzydki, ale wygląda dość bezpiecznie? Zmień go na wersję długą, brzydką i wyglądającą niebezpiecznie - traktuj to oczywiście jako żart ;)

  27. Heroku rozpoczyna “nowy rozdział” w swoim rozwoju
    https://blog.heroku.com/next-chapter
    INFO: Niestety pod tą dumnie brzmiącą nazwą kryje się przede wszystkim likwidacja popularnego wśród początkujących developerów, planu darmowego. Czas szukać alternatywy.

  28. Jak zaprojektować dobre REST API?
    https://devszczepaniak.pl/projektowanie-rest-api/
    INFO: W artykule znajdziesz szereg porad i wytycznych, którymi warto kierować się projektując REST API.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Lista 65 ciekawych zagadnień za świata twórców oprogramowania - tematy do badań
    https://uw7.org/un_d5baf3ee0686b
    INFO: Nie masz pomysłu na temat pracy magisterskiej lub doktorskiej? Chcesz przeprowadzić badania związane z pracą programistów, inżynierów oprogramowania itp? Oto lista potencjalych tematów. Nie wszystkie wydają mi się ciekawe/sensowne, ale jest szansa, że znajdziesz coś dla siebie

  2. Chcesz nauczyć się współczesnego JavaScriptu, ale nie wiesz, od czego zacząć?
    https://uw7.org/un_c8c54ab0c441f
    INFO: Przystępnie napisany (tak, to kurs tekstowy - nie wideo!) kurs nowoczesnego JSa, obejmujący przy okazji takie zagadnienia, jak eventy, closures, programowanie obiektowe, pracę z konsolą, operatory warunkowe, funkcje strzałkowe, tworzenie testów i dziesiątki innych tematów. Wszystko to okraszone przykładami.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.