Cześć!

Mamy piątek, a ja przybywam z kolejnym przeglądem subiektywnie najciekawszych znalezisk z branży IT z ubiegłego tygodnia.

 

Jeśli jedna porcja linków tygodniowo to dla Ciebie za mało, to zapraszam na Twittera, gdzie w tygodniu wrzucam ich dodatkową dawkę ;) Obserwuj mnie na Twitterze.

 

Zapraszam do lektury :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. DeepFake audio - wybierz jeden z 1691 głosów z bazy
    https://fakeyou.com/
    INFO: Automat do generowania krótkich nagrań z użyciem głosów znanych aktorów, polityków itp. Na wygenerowanie wyników trzeba (w zależności od obciążenia serwisu) poczekać czasami nawet kilkadziesiąt sekund

  2. JavaScript jest dziwny, ale czy Ty rozumiesz jego dziwactwa?
    https://jsisweird.com/
    INFO: Odpowiedz na 25 podchwytliwych pytań i sprawdź, czy wiesz jak zachowa się JS w tych sytuacjach. Nie jest to takie proste zadanie, na jakie może wyglądać.

  3. Nauka Dockera z wykorzystaniem Dockera… w Dockerze (DinD)
    https://iximiuz.com/en/posts/containers-learning-docker-with-docker/
    INFO: Jak działa Docker od zaplecza? Ciekawy zbiór eksperymentów, które można samodzielnie wykonać, aby dowiedzieć się, co dzieje się fizycznie na dysku i w procesach, gdy startujemy zdokeryzowaną aplikację. Projekt DinD nie powinien być raczej uruchamiany w środowisku produkcyjnym (chyba że naprawdę wiesz, co robisz)

  4. Cztery ery frameworków JavaScriptowych
    https://www.pzuraq.com/blog/four-eras-of-javascript-frameworks
    INFO: Jak rozwijały się frameworki JS od czasów Angulara1, Backboone po te ‘nowożytne’ w stylu Vue czy React, a kończąc na… zobacz w artykule :)

  5. Jaką książkę przeczytać jako następną?
    https://www.whatshouldireadnext.com/
    INFO: Podaj tytuł książki (po angielsku), która Ci się podobała, a algorytm dopasuje inne, które być może przypadną Ci do gustu. Jakość rekomendacji jest “różna”, zależnie od książki. Niestety też baza tytułów jest dość uboga (na 7 szukanych książek znalazłem 3), ale może znajdziesz tam coś ciekawego

  6. Dlaczego firmy rezygnują z Heroku?
    https://blog.porter.run/why-companies-move-off-heroku/
    INFO: Zależnie kogo zapytamy, udziały Heroku na rynku rozwiązać hostingowych albo spadają, albo po prostu przestały rosnąć. Autor artykułu próbuje znaleźć przyczynę tego stanu.

  7. Kaluma - programuj w JavaScript na Raspberry Pi Pico
    https://kalumajs.org/
    INFO: Wersja ‘Pico’ malinki to microcontroler, który za pomocą Kalumy możesz zaprogramować w znanym Ci języku. API stylizowane jest na to znane z NodeJS i Arduino

  8. Headless Recorder - rozszerzenie nagrywające akcje w przeglądarce Chrome
    https://github.com/checkly/headless-recorder
    INFO: Instalujesz rozszerzenie, wykonujesz szereg akcji w przeglądarce, a jako output dostajesz gotowy scenariusz do Playwright lub Puppeteera, zdatny do odpalenia np. w chmurze.

  9. Ile informacji gubimy podczas tłumaczenia na inne języki?
    https://loneliness.one/translate
    INFO: Wrzuć do okna na stronie jakiś niedługi tekst (minimum 3-4) zdania i ustaw język na polski. Następnie automat kolejno przetłumaczy wpisany tekst na 10 języków (z polskiego na angielski, z angielskiego na chiński itp.), a na końcu wróci do języka polskiego. Ważne jest to, ile informacji straciliśmy, a nie czy gramatyka będzie zachowana (bo nie będzie).

  10. Zobacz, jak wyglądała telewizja w latach 1960-2000
    https://www.my90stv.com/
    INFO: Wirtualny telewizor wyświetlający filmy, kreskówki, reklamy, newsy i wiele innych ze wskazanych lat. Lata w ramach dekady zmieniasz na dole (pod telewizorem), a dekadę wybierasz klikając konkretny telewizor po prawej.

  11. Podgląd źródła dla urzadzeń mobilnych
    https://neatnik.net/view-source/[nowrap,notidy]/example.com
    INFO: Prosta strona umożliwiająca wyświetlenie źródła wskazanej strony internetowej. Na desktopie zupełnie bezuzyteczna, bo można to samo osiągnąć jednym kliknięciem, ale na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety itp) może się bardzo przydać.

  12. MicroPython w kontenerach Dockera
    https://bhave.sh/micropython-docker/?utm_id=FAUN_PyDo318_Link_title
    INFO: Dzięki MicroPytonowi można uruchomić proste aplikacje pythonowe na mikrokontrolerach. Co jednak, jeśli nie masz pod ręką odpowiedniego hardware? Możesz zbudować sobie zdokeryzowane środowisko do testów.

  13. Hex Invaders - gra ucząca zapisu kolorów w HEX
    http://www.hexinvaders.com/
    INFO: Fajne ćwiczenie dla frontendowców, a zarazem dobra rozrywka. Ocal świat dzięki znajomości kolorów.

  14. Korporacyjne polityki bezpieczeństwa i… poufny ekspres do kawy ;)
    https://devblogs.microsoft.com/oldnewthing/20220426-00/?p=106528
    INFO: Ciekawa historia z Microsoftu z dawnych lat. O tym, jak pewne polityki bezpieczeństwa wprowadzane przez korporacje można nagiąć i wykorzystać na swoją korzyść.

  15. Lista 10 wtyczek do VSCode wspomagających podnoszących produktywność
    https://hackernoon.com/top-10-vs-code-extensions-to-boost-productivity
    INFO: Jest szansa, że którejś z nich nie znasz, a może to pośrednio wpłynąć na Twoją wygodę i szybkość pracy

  16. Tworzenie dobrych opisów do commitów - jak to zrobić?
    https://cbea.ms/git-commit/
    INFO: Artykuł wyjaśnia, dlaczego to jest ważne i jak zrobić to poprawnie. Jest oczywiście wiele innych metod na ‘optymalne commity’, ale moim zdaniem warto rzucić okiem na tekst i być może przygarnąć do swojego projektu którąś z porad

  17. Tunefind - wyszukiwarka utworów z filmów i seriali
    https://www.tunefind.com/
    INFO: Podajesz np. tytuł serialu, sezon i odcinek, a w odpowiedzi otrzymasz pełną playlistę utworów, które się w nim pojawiły. Użyteczne, jeśli coś Co wpadło w ucho, ale nie pamiętasz słów ani tytułu

  18. Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie walki z dezinformacją (PDF)
    https://www.nask.pl/pl/wlaczweryfikacje/kodeks-dobrych-praktyk/4991,Kodeks-Dobrych-Praktyk.html
    INFO: Zwięzły dokument (23 strony) na wspomniany w tytule temat. Dowiesz się z niego jakich technik manipulacji używają trolle, czym różnic się dezinformacja od misinformacji lub malinformacji itp. Spora porcja ciekawych treści.

  19. Jak monitoruję całe swoje życie - przypadek Felixa Krause
    https://krausefx.com//blog/how-i-put-my-whole-life-into-a-single-database
    INFO: Felix przez 3 lata zebrał ponad 380 tysięcy punktów danych na temat swojego życia. Co jadł, gdzie był, jak się czuł, ile ważył itp. Od dawna prezentuje to na swojej stronie (~40 jawnych statystyk), ale teraz podzielił się swoją metodologią. Warto rzucić okiem na podlinkowane repozytoria GitHuba i tam podążać za kolejnymi linkami. Ciekawy projekt

  20. Historia wykonywania pentestów w pewnej firmie z branży medycznej i jej ciekawy finał (wątek na Twitterze)
    https://twitter.com/Jhaddix/status/1518787898878832642
    INFO: Okazuje się, że nie zawsze to, co ma w nazwie ‘staging’ faktycznie jest środowiskiem stagingowym, a to, co wystawione jest bez autoryzacji do internetu, wcześniej czy później może zostać wykorzystane przez agresora

  21. Uczenie maszynowe na produkcji. Dlaczego to takie trudne?
    https://datasciencein.pl/uczenie-maszynowe-na-produkcji-dlaczego-to-takie-trudne/
    INFO: Dlaczego zastosowanie Machine Learningu na produkcji jest tak trudne i jakie stawia to przed nami wyzwania? Długi, ale dobrze tłumaczący zagadnienie artykuł.

  22. Magic Trace - narzędzie do analizy aplikacji w formie graficznej
    https://github.com/janestreet/magic-trace
    INFO: Działa to trochę jak linuksowe “strace”, z tą różnicą, że efekt działania programu zapisywany jest do specjalnego formatu pliku, który możemy zaimportować na stronie i z dokładnością do 40ns prześledzić, co aplikacja robiła w trakcie działania. Może bardzo ułatwić prace nad optymalizacją aplikacji

  23. HTTM - narzędzie do pracy ze snapshotami ZFS w stylu Time Machine
    https://github.com/kimono-koans/httm
    INFO: Użytkownicy Maca wiedzą jak genialnym rozwiązaniem jest Time Machine, mogące “cofnąć w czasie” dowolny plik, katalog, czy nawet cały dysk twardy. System plików ZFS posiada snapshoty, jednak nie są one stworzone do łatwego odzyskiwania pojedynczych plików. HTTM sprawia, że odzyskiwanie plików i katalogów z ZFS działa identycznie jak na Macu.

  24. Nowy trend w web designie? - neubrutalizm
    https://hype4.academy/articles/design/neubrutalism-is-taking-over-web
    INFO: Mieliśmy już np. neumorphism czy glassmorphism. Czas na coś nowszego. Ciekawy trend. Jeśli nie chce Ci się czytać, to na samym końću artykułu jest film, który omawia i pokazuje w praktyce, jak to wygląda.

  25. Shapefest - ogromna baza (160k+) obiektów 3D w formacie PNG do użycia we własnych projektach
    https://www.shapefest.com/#browse
    INFO: Większość obektów widocznych na stronie to zestawy, czyli gdy widzisz np. samotną literę “A” w 3D, to najczęściej oznacza to cały alfabet w trójwymiarze. Grafiki mają wymiary 512x512. Za wersję 3000x3000 trzeba zapłacić $10.

  26. Prosta gra do nauki podstaw SQLa
    https://sql-island.informatik.uni-kl.de/?lang=en
    INFO: Totalne podstawy, dobre dla każdego, kto z SQLem nie miał jeszcze styczności. Przekazywana wiedza jest uniwersalna i zupełnie niezależna od używanego silnika baz danych.

  27. Czy powinienem używać karuzeli na swojej stronie?
    https://shouldiuseacarousel.com/
    INFO: Mowa o obiekcie z przyciskami next/prev, który zmienia swoją zawartość co pewien czas. Dość popularne rozwiązanie na większości dużych portali. Kiedy powinniśmy go stosować? Strona dość klarownie i z przykładem odpowiada na to pytanie ;)

  28. Używaj klawiatury dla zwiększenia produktywności
    https://usethekeyboard.com/
    INFO: Zbiór skrótów klawiszowych do popularnych aplikacji na Windowsa, Maca, Linuxa i do aplikacji typu SaaS

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Platforma z darmowym hostingiem dla projektów hobbystycznych (wiele technologii)
    https://uw7.org/un_bff3d1d17bdad
    INFO: hosting typowo pod developerów (Node, PHP, Python, MySQL, MongoDB i kilka innych). Pełno darmowych starterów i ciekawych integracji dla różnych technologii. Hostować można zarówno kod, jak i bazy danych. Posiada integracje np. z repozytorium GITa, Jenkinsem itp.

  2. Przegląd narzędzi do optymalizacji grafik na stronie
    https://uw7.org/un_e68bfc9f46898
    INFO: Zestawienie produktów SaaS, narzędzi samohostowalnych, CMSów, CDNów itp. Szybkim rzutem oka możesz stwierdzić, które rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter 

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  ?

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.