Cześć!

Ja wiem, że wysłanie tego maila dzisiaj może zaburzyć porządek w polskim świecie IT 😉

Dziś NIE jest piątek. Wstrzymaj się z deployami na proda i spokojnie poczekaj jeszcze te kilka dni. Mail którego właśnie czytasz, to ponadprogramowe wydanie specjalne unknowNews.

Z jakiej to okazji?  🤔

Wczoraj ruszyła sprzedaż mojego szkolenia "Akademia Debugowania Linuxa".

Okno sprzedażowe trwa tylko do niedzieli. Jeśli otrzymasz powiadomienie o szkoleniu w piątek, to nie będziesz mieć już najmniejszych szans na zdobycie dofinansowania od szefa. Stąd dzisiejsze, wtorkowe wydanie. O samym szkoleniu poczytasz więcej na podlinkowanej stronie.

 

Do końca sprzedaży zostało:

Odliczanie

 

W piatek oczywiście widzimy się jak zawsze - to się nie zmienia :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. Hackowanie urządzeń (np. IoT) za pomocą UART (film, 18 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=01mw0oTHwxg
    INFO: Jest to dość stara i znana technika, ale jeśli ktoś widzi ją po raz pierwszy, to wygląda niczym magia. Zabawa raczej dla bardziej zaawansowanych.

  2. Symulator (online) dla płytek Arduino i ESP32
    https://wokwi.com/
    INFO: Wybierasz płytkę z listy (lub gotowy projekt do testów), dorzucasz podzespoły i programujesz, bez konieczności lutowania, kupowania podzespołów itp. Ciekawe rozwiązanie dla osób chcących rozpocząć przygodę z Arduino, ale niezdecydowanych jeszcze na kupno całego zestawu startowego.

  3. Reverse Engineering narzędzia karmiącego koty - dla poprawy produktywności programistów ;)
    https://www.sensibledefaults.io/blog/reverse-engineering-cat-feeder/index
    INFO: Programista postanowił dobrać się do API automatu karmiącego koty i przerobić go w taki sposób, aby zamiast suchej karmy wydawał cukierki za każdym razem, gdy programista zrobi nowego commita do repo. Interesujące rozwiązanie pod względem technologicznym, jak i pod względem użytej metodyki reverse engineeringu.

  4. Wyszukiwarka playlist na Spotify
    https://playlists.dags.dev/
    INFO: Podajesz utwór, który Ci się podoba (możesz podać fragment jego nazwy). Następnie wybierasz z listy, o który utwór ze Spotify chodziło, a w odpowiedzi dostajesz wszystkie playlisty, na których ten utwór występuje. To może być dobre narzędzie do odkrywania nowych wykonawców/utworów, korzystając z gustów innych użytkowników.

  5. Co czyni Developera szczęśliwym? - wyniki dużego badania
    https://abinoda.substack.com/p/developer-workday
    INFO: Podczas typowego dnia pracy, developer pisze kod, usuwa bugi, chodzi na meetingi, wysyła maile… jakie proporcje tych czynności składają się na ‘dobry dzień’ według programistów? Oto opracowanie najnowszego badania na ten temat. Pierwsza pozycja na liście dających szczęście aktywności nie powinna dziwić ;)

  6. Jak długo programiści w USA siedzą w jednej firmie?
    https://developerpitstop.com/how-long-do-software-engineers-stay-at-a-job/
    INFO: Wyniki analizy mocno mnie zaskoczyły. Przede wszystkim zaskoczyła mnie ogromna rotacja w Apple i Facebooku oraz zaskakujący jest dla mnie lider rynku, który (średnio) trzyma pracowników najdłużej.

  7. Akademia Debugowania Linuksa - szkolenie online dla adminów, devopsów i linuksiarzy [autopromocja]
    https://adl.mrugalski.pl/?ref=unews
    INFO: Aktualnie trwa (do niedzieli) sprzedaż mojego szkolenia, w którym uczę lokalizowania i rozwiązywania problemów, na które może natrafić zawodowy admin w swojej codziennej pracy. Jest to wiedza absolutnie niezbędna dla każdego juniora i dobre uzupełnienie wiedzy dla mid-a. Zobacz przykładowe lekcje i zakres poruszanych tematów.

  8. Jak dołączyć do wyznawców Emacsa?
    https://fuzzypixelz.com/blog/joining-the-church-of-emacs/
    INFO: Artykuł wprowadzający do tego, dlaczego Emacs jest tak niezwykłym edytorem i co różni go od innych podobnych aplikacji dostępnych na rynku. Użytkowników Emacsa (podobnie jak i Vima) czasami nazywa się ‘wyznawcami’. Czytając artykuł zrozumiesz, że są ku temu powody ;)

  9. DALL-E 2 vs zlecenie na Fiverr za $10
    https://simonberens.me/blog/dalle-2-vs-10-fiverr-commission
    INFO: Prosty eksperyment polegający na zamówieniu tego samego obrazka w generatorze AI oraz u człowieka. Autor porównuje jak dobrze rozumie go sztuczna inteligencja, a jak dobrze polecenia rozumie człowiek. Moim zdaniem jednak projekt testowy został dobrany bardzo kiepsko. Dall-E był szkolony głównie na o zdjęciach i obrazach, a nie wykresach statystycznych. Niemniej, ciekawy eksperyment.

  10. Jak naprawdę działa Stable Diffusion - wersja obrazkowa
    https://jalammar.github.io/illustrated-stable-diffusion/
    INFO: Stable Diffusion to jeden z trzech (obok DALL-E i MidJourney) najpopularniejszych generatorów grafiki bazujących na AI. Podajemy opis grafiki i w odpowiedzi dostajemy to, czego potrzebujemy. Jak jednak działa ta magia? Ciekawe (ale i dość ‘wysokopoziomowe’) wyjaśnienie mechanizmu z przykładami na obrazkach i animacjach.

  11. A gdyby tak zrobić UPS-a z powerbanku?
    https://goughlui.com/2021/09/03/note-potential-issues-of-using-a-usb-powerbank-as-a-ups/
    INFO: Powerbanki o dużej pojemności (np. 10k mAh+) często mają wbudowaną opcję ‘pass-through’, czyli możliwość jednoczesnego zasilania urządzenia i ładowania siebie samego, czyli dokładnie jak profesjonalne UPS-y. Co więc przeszkadza w użyciu ich w tej właśnie roli?

  12. Przegląd narzędzi do tworzenia diagramów
    https://github.com/shubhamgrg04/awesome-diagramming
    INFO: Potrzebujesz zobrazować działanie algorytmu? A może chcesz rozrysować infrastukturę firmową? Nie ma znaczenia, jaka jest Twoja potrzeba, ten spis może dostarczyć Ci narzędzi, które są Ci potrzebne.

  13. The 2022 Web Almanac - coroczny raport ‘stanu internetu’ tworzony przez HTTP Archive
    https://almanac.httparchive.org/en/2022/
    INFO: Dużo ciekawych danych liczbowych na temat tego, jak zbudowane są współczesne strony WWW (dane zebrane z ponad 8 milionów stron). Popularność frameworków, rozmiary plików JS, a nawet najpopularniejsze klasy w CSS-ach. Sporo ciekawostek podzielonych na 22 rozdziały.

  14. Jak karano oszustów w grze Ultima Online?
    https://blog.cotten.io/that-time-we-burned-down-players-houses-in-ultima-online-7e556618c8f0
    INFO: Ultima obchodzi w tym roku swoje 25 urodziny. Z tej okazji warto powspominać, jak wyglądał system anty-cheaterski w tej produkcji. Trzeba przyznać, że niektóre z metod są bardziej z kategorii ‘znęcanie się nad dziećmi’ niż ‘walka z cheaterami’ :D

  15. PromptBase - powstaje nowy rodzaj biznesu. Sprzedaż promptów do generatorów AI
    https://promptbase.com/marketplace
    INFO: Za dosłownie kilka dolarów można kupić customizowalny prompt do DALL-E, Midjourney, czy GPT-3. Zapytania takie umożliwiają tworzenie prac wynikowych (obrazów i tekstów) najwyższej jakości. Ciekawy pomysł na biznes.

  16. Day.js miniaturowy, kompatybilny z oryginałem zamiennik dla Moment.js.
    https://day.js.org/
    INFO: Ta biblioteka zajmuje nieco ponad 2kb, a realizuje niemal wszystko to, co jej 250+ kilobajtowy odpowiednik. Wykorzystuje przy tym po prostu najnowsze API dostępne w przeglądarkach. Jeśli umiesz używać ‘Moment’, to umiesz także DayJS.

  17. BadSSL - kolekcja stron z kilkudziesięcioma błedami związanymi z SSLem
    https://badssl.com/
    INFO: Chcesz przetestować swoją aplikację, jak reaguje na wygasły certyfikat, ale nie masz pod ręką strony z takim certem? A może chcesz zobaczyć stronę z odwołanym certyfikatem albo takim samopodpisanym? Pod tym linkiem znajdziesz kolekcję kilkudziesięciu stron z tego rodzaju sytuacjami. Idealne do testów.

  18. Lista 7, mało używanych, a użytecznych tagów HTML
    https://scribe.rip/7-cool-html-elements-nobody-uses-436598d85668
    INFO: Istnieje szansa, że niektóre z nich znasz, ale nie używasz. Być może prezentacja kontekstu użycia zmotywuje Cię do tego, aby jednak z nich korzystać.

  19. Problemy z Raspberry Pi - dlaczego tak trudno je kupić?
    https://www.jeffgeerling.com/blog/2022/you-cant-buy-raspberry-pi-right-now
    INFO: Wyjaśnienie aktualnej sytuacji z malinkami. Co się dzieje, że kupno tych urządzeń jest obecnie tak trudne i dlaczego łatwiej znaleźć je na rynku wtórnym (w zawyżonych cenach)?

  20. Maigret - wyszukiwarka kont na stronach (OSINT)
    https://github.com/soxoj/maigret
    INFO: Narzędzie ułatwiające rekonesans OSINT-owy. Podajesz login osoby, której szukasz, a aplikacja przeszukuje za Ciebie tysiące serwisów internetowych i zwraca Ci linki do profilów o takim samym (lub bardzo zbliżonym) loginie. Dobre do korelacji danych na temat poszukiwanej osoby.

  21. Na GitHubie brakuje opcji merge?
    https://tylercipriani.com/blog/2022/09/30/githubs-missing-merge-option/
    INFO: No niezupełnie. Taka opcja teoretycznie istnieje, ale nie jest ona czystą formą znanego z terminala (CLI) “git merge”. Dlaczego tak jest i dlaczego to jest dobre? O tym w artykule

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.