Cześć!
Długi weekend majowy tuż-tuż, ale jeszcze ostatnim rzutem na taśmę klikam 'wyślij' przy najnowszym zestawieniu i ruszam w drogę po Polsce. Czas odpocząć :)
Przy okazji szybki news. Wiem, że wielu z czytelników czeka (i to dość długo) na kolejne okno sprzedażowe "Akademii Debugowania Linuxa". Mam dobrą wiadomość. Sprzedaż rusza już 8 maja. Warto zapisać sobie datę i się przygotować (zagadaj do szefa o finansowanie 😉). Cena jest już znana. Będzie to 712zł.
Jeśli nie wiesz, czym jest ADL, to koniecznie zobacz https://adl.mrugalski.pl
Zapraszam do lektury :)
◢ #unknownews ◣
-
Street View z ukraińskich miast - zniszczenia wojenne
https://theundeniablestreetview.com/
INFO: W czasach licznych fake newsów i dezinformacji, może to być ciekawym punktem odniesienia. Przejdź się ulicami ukraińskich miast i zobacz, jak wyglądają obecnie. W niektórych lokalizacjach dostępna jest także opcja podglądu poprzednich ujęć (before/after).
-
Jak działa Deep Learning? - wyjaśnienie dla osób nietechnicznych
https://www.parand.com/a-completely-non-technical-explanation-of-ai.html
INFO: Autor w ciekawy i przystępny sposób tłumaczy, jak działają metody używane w uczeniu maszynowym.
-
Prompt Injection w praktyce - gra online
https://gpa.43z.one/
INFO: Spróbuj namówić sztuczną inteligencję (dostarczając jej odpowiedni prompt), aby zdradziła sekretne słowo, którego nie wolno jej zdradzać. Przyjemna gierka ucząca przy okazji podstaw ataków na prompty.
-
Lista 69 sposobów na zepsucie deploya
https://kellyshortridge.com/blog/posts/69-ways-to-mess-up-your-deploy/
INFO: Ciekawa aInteresująca kompilacja zdecydowanie niewartych naśladowania praktyk stosowanych przez developerów, które mogą prowadzić do tragedii. Warto przeczytać.
-
Zbiór statystyk i trendów związanych ze sztuczną inteligencją
https://epochai.org/trends
INFO: Jak szybko rozwijają się modele AI? Na jak wielkich zbiorach danych są trenowane? Jak szybko wzrastają ceny uczenia modeli? Coś dla wielbicieli dużej porcji danych liczbowych i wykresów :)
-
SlashEscape - gra przygodowa bazująca na RegExpach
https://www.therobinlord.com/projects/slash-escape
INFO: Dość prosta gra, w której przechodzisz do kolejnych etapów, wyciągając z tekstu za pomocą wyrażeń regularnych ciągi znaków, o których wspomina scenariusz gry.
-
Czym jest i jak działa Load Balancing?
https://samwho.dev/load-balancing/
INFO: Bardzo przystępnie wyjaśnione zagadnienie loadbalancingu na przykładzie serwerów HTTP. Załączone animacje świetnie tłumaczą różne algorytmy stosowane w tym procesie.
-
Spraw, aby spotkania w pracy były bardziej produktywne
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7032315724723298304/
INFO: Spotkania mogą być (i często są) tą najmniej produktywną częścią dnia, której ludzie z IT nie lubią. Oto garść porad, które można wprowadzić, aby nieco ulepszyć formułę spotkań i podnieść zarazem ich wpływ na produktywność.
-
Klaster Raspberry Pi bazujący na Turing Pi 2
https://www.milanvit.net/post/gallery-building-my-own-home-server/
INFO: Ciekawa konstrukcja złożona z czterech malinek robiących za domowy serwer/klaster. Całość bazuje na płycie głównej z Kickstartera, dedykowanej do obsługi takiej konstrukcji. Trzeba przyznać, że ciekawe rozwiązanie.
-
WebSecurity. Jak zrobić to… ŹLE - wykład z 'I love Dev 2022' (film, 55 minut)
https://www.youtube.com/watch?v=IBSMbKQiNJw
INFO: Nagranie wykładu na tematy luźno powiązane z websecurity. Jest coś o SPF, jest o certyfikatach SSL, trochę o cachowaniu danych, o wysyłaniu maili z własnej domeny itp.
-
Zbiór snippetów do poprawy wydajności stron WWW
https://github.com/nucliweb/webperf-snippets
INFO: Repozytorium zbierające krótkie kody JS mogące pomóc Ci w poprawie szybkości ładowania stron internetowych, które tworzysz oraz w znalezieniu elementów, które je spowalniają.
-
Zrozum matematykę za pomocą animacji
https://www.3blue1brown.com/
INFO: Kolekcja filmów tłumaczących trudne zagadnienia matematyczne z użyciem estetycznych animacji.
-
Jak zainstalować AutoGPT na własnym komputerze? Poradnik
https://scribe.rip/complete-guide-to-setup-autogpt-revolutionize-your-task-automation-with-gpt-4-39eda5a85821
INFO: O AutoGPT jest ostatnio głośno, ale niestety w przeciwieństwie do ChatGPT, nie ma do tej aplikacji interfejsu webowego, a trzeba samodzielnie zainstalować kilka paczek pythonowych, co sprawia, że projekt jest popularny głównie u osób technicznych. Okazuje się, że instalacja jest jednak dziecinnie prosta i ogranicza się do wydania zaledwie kilku poleceń w terminalu.
-
Czy można uruchomić Podmana w kontenerze?
https://www.redhat.com/sysadmin/podman-inside-container
INFO: Technologia do konteneryzacji uruchomiona wewnątrz innej technologii do konteneryzacji? Podman w Podmanie, Podman w Dockerze, Podman w Kubernetes... tak, to możliwe. Nie jest to łatwe, ale wykonalne.
-
Lost at SQL - gra ucząca składni SQL-a
https://lost-at-sql.therobinlord.com/
INFO: Tekstowa gra przygodowa, w której rozwiązujesz kolejne problemy bohaterów z użyciem zapytań SQL. Zapytania piszesz w edytorze z podpowiadaniem składni, więc jest trochę łatwiej. Fajne!
-
PotatoP - laptop, którego bateria trzyma... 2 lata
https://hackaday.io/project/184340-potatop
INFO: Nie jest to oczywiście pełnoprawny laptop uruchamiający któryś z najpopularniejszych systemów operacyjnych, ale jest programowalny, posiada klawiaturę i wyświetlacz i uruchamia nawet Lispa.
-
Jak tworzyć strony przystępne dla osób z różnego rodzaju ograniczeniami?
https://stackdiary.com/web-accessibility/
INFO: Bardzo rozbudowany poradnik opisujący udogodnienia, które można zaimplementować na stronach WWW, a które w znaczący sposób mogą podnieść komfort korzystania z nich przez osoby z ograniczeniami (problemy z postrzeganiem barw, zły kontrast, sterowanie klawiaturą, używanie czytników ekranu itp.).
-
Ściezki do plików w Windowsie są dziwniejsze, niż myślisz
https://www.fileside.app/blog/2023-03-17_windows-file-paths/
INFO: Na ile różnych sposobów umiesz zapisać ścieżkę do pliku w Windowsie? 1-2? No to poznaj kilkanaście kolejnych. Czy jest to wiedza użyteczna? Oczywiście! Zabłyśniesz dzięki niej na spotkaniu z kolegami nerdami ;)
-
Przegląd typów baz danych
https://blog.bytebytego.com/p/understanding-database-types
INFO: Nie do końca rozumiesz różnice pomiędzy bazami NoSQL/SQL lub nie wiesz, która baza od AWS czy Azure spełni Twoje potrzeby? Zajrzyj do artykułu.
-
Pułapki związane z 'const' w JavaScript
https://www.joshwcomeau.com/javascript/the-const-deception/
INFO: W JavaScript bardzo łatwo można stworzyć 'stałą', czyli definicję czegoś, co w teorii nigdy nie powinno się zmieniać. Jak to zwykle w JS bywa, działanie tego ficzera dalekie jest od logiki ;)
-
EWW - stwórz sobie kolekcję widgetów dla Linuksa
https://github.com/elkowar/eww
INFO: Framework do tworzenia widgetów na Linuxa, działa z każdym środowiskiem graficznym. W repozytorium znajdziesz linki do gotowych szablonów konfiguracji.
-
Kanały IPTV z całego świata
https://github.com/iptv-org/iptv
INFO: Playlista z kolekcją kanałów IPTV (Internet Protocol Television) z całego świata. Można je wrzucić np. do odtwarzacza VLC i oglądać.
-
Ataki na paczki pythonowe (film, 36 minut)
https://www.youtube.com/watch?v=qcRLEtln-ZY
INFO: Prelekcja Mateusza Chroboka, gościa specjalnego 57 edycji PyStok. Przegląd popularnych ostatnio form ataku. Mateusz wspomina także jak przeprowadzić przykładowy atak na ekosystemie Pythona i jak się przed nim chronić.
-
Czy ChatGPT potrafi napisać bezpieczny soft dla pentesterów? Sekurak sprawdził
https://sekurak.pl/poprosilismy-chatgpt-zeby-przygotowal-narzedzie-przydatne-w-audycie-bezpieczenstwa-przygotowal-tyle-ze-z-krytyczna-podatnoscia-umozliwiajaca-przejecie-komputera-pentestera/
INFO: Autorzy artykułu poprosili ChatGPT o przygotowanie narzędzia, przydatnego przy audycie bezpieczeństwa. Udało się, ale... wraz z dziurą, która umożliwia przejęcie kontroli nad komputerem używającego.
-
FiraCode - darmowy font o stałej szerokości z ligaturami dla programistów
https://github.com/tonsky/FiraCode
INFO: Szukasz fonta, który sprawi, że Twój IDE będzie bardziej czytelny, a także zwróci uwagę na subtelne różnice w zapisie różnych ciągów znaków i ich kombinacji? Ten font może Ci się przydać
-
Porozmawiaj ze zmarłym dzięki AI?
https://futurism.com/ai-dead-woman-talk-people-funeral
INFO: Ciekawe zastosowanie sztucznej inteligencji w celu utworzenia wirtualnej kopii zmarłej osoby. Trochę zaczyna to przypominać sceny z filmu Black Mirror, ale z drugiej strony cel, w jakim powstał ten projekt (zachowanie wspomnień ludzi, którzy przeżyli holocaust) może być dobrym zastosowaniem dla AI.
-
Nowe opcje prywatności na ChatGPT
https://openai.com/blog/new-ways-to-manage-your-data-in-chatgpt
INFO: Od 25 kwietnia można już ustawień na ChatGPT opcję, która dezaktywuje historię chatu i zarazem sprawia, że dane wysyłane do okna chatu nie będą używane do trenowania modeli od OpenAI
== LINKI TYLKO DLA PATRONÓW ==
-
Lista najciekawszych repozytoriów AI na GitHubie
https://uw7.org/un_3919a80b0a0d7
INFO: Zestawienie repozytoriów z dziedziny AI, którymi warto się zainteresować.
Zobacz poprzednie wydania newslettera:
Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️
Wersja webowa aktualnego wydania
Do zobaczenia za tydzień 👋
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.
|