Cześć!

Przybywam z najnowszym wydaniem mojego zestawienia subiektywnie najciekawszych materiałów technologicznych wyłowionych z czeluści netu w ubiegłym tygodniu :)

To ostatnie wydanie przed moim urlopem. Nie jestem pewien, czy za tydzień uda mi się wysłać newsletter, ponieważ będę w bliżej nieokreślonej lokalizacji i nie mogę zagwarantować, że będę miał tam swobodny dostęp do Internetu.

 

Rzuć okiem na warte uwagi promocje:

 

P.S. znana jest już data wznowienia sprzedaży szkolenia 'Akademia Debugowania Linuxa' - będzie to 10 października.

 

Zapraszam do lektury :)

 

◢ #unknownews ◣

 1. Historia interfejsów użytkownika z lat 1973-2007
  https://history.user-interface.io/
  INFO: Jak zmieniał się UI/UX systemów operacyjnych na przestrzeni lat? Warto szczególnie rzucić okiem na interfejsy powstałe przed Windows 95, który jakby nie patrzeć, wizualnie mocno odmienił rynek systemów.

 2. Architektura systemu w Spotify - jak to wygląda?
  https://scribe.rip/geekculture/spotify-system-architecture-6bb418db6084
  INFO: Ten artykuł nie tłumaczy zastosowanych rozwiązań technologicznych. Przedstawia za z jakich elementów składa się cała aplikacja i jakie założenia musi spełniać (np. obsługa 30 języków, trzech jakości nagrań, czy 365 milionów userów)

 3. Ants Sandbox - symulator mrówek
  https://www.ants-sandbox.io/
  INFO: Ciekawa, choć raczej bezużyteczna zabawka prezentująca ‘jak działają mrówki’. Zdecydowanie warto przeczytać początkowy ‘tour’ wyjaśniający zasady jakimi kierują się prawdziwe mrówki. Po zaliczeniu tutoriala można spróbować budować własny mrówczy świat. Nie mam pojęcia, dlaczego to tak wciąga ;)

 4. AutoRegex - generator wyrażeń regularnych bazujący na GPT-3
  https://www.autoregex.xyz
  INFO: Przywykłem już do tego, że wszystko, co związane z GPT-3 to magia, ale gdy zobaczyłem ten generator, to byłem w szoku. Opisz możliwie prosto, po angielsku regexa, jakiego potrzebujesz, a AI stworzy go dla Ciebie. Testowałem na kilku zaawansowanych przykładach. Za każdym razem poradził sobie bezbłędnie. Imponujące.

 5. Plausible - historia sukcesu alternatywnych statystyk webowych
  https://plausible.io/blog/open-source-saas?utm_source=tldrnewsletter
  INFO: Jak powstał projekt Plausible i jak twórcy tej otwartoźródłowej aplikacji osiągnęli roczne przychody na poziomie 1 mln dolarów, nie wydając przy tym ani grosza na reklamę? Tego dowiesz się z artykułu.

 6. Monitorowanie działania drobnych usług webowych
  https://jvns.ca/blog/2022/07/09/monitoring-small-web-services/
  INFO: Masz prostą statyczną stronę lub niewielki formularz, który powinien zawsze działać. Jak w prosty sposób sprawdzać, czy działają one poprawnie i jak często to sprawdzać?

 7. Zamiana kilku linijek kodu w biznes warty ponad $95 miliardów dolarów - historia Stripe
  https://scribe.rip/two-programmers-turned-7-lines-of-code-solution-into-95-000-000-000-empire-961f200b3082
  INFO: Jak to się stało, że mały poboczny projekt stał się jednym z największych operatorów płatności na świecie? Z artykułu dowiesz się także, jak pierwotnie nazywał się ten projekt - powiedzmy, że mało atrakcyjnie ;)

 8. Jak przyspieszyć Wordpressa za pomocą dodatkowych 3 linijek konfiguracji
  https://www.phpied.com/faster-wordpress-rendering-with-3-lines-of-configuration/
  INFO: Mowa tutaj o przyspieszeniu ładowania frontendu. Testy autora wykazują skrócenie czasu ładowania strony o około 200ms. Wdrożenie porad wymaga hostowania strony na serwerze obsługującym protokół HTTP/2

 9. Jak projektować aplikacje z uwzględnieniem osób niewidzących kolorów?
  https://uxdesign.cc/5-ways-to-design-for-the-color-blind-2040fa2692dd
  INFO: Szacuje się, że nawet do 8% mężczyzn nie widzi kolorów lub ma pewne zaburzenia w ich postrzeganiu. Może to znacząco utrudniać takim osobom korzystanie z Twojej aplikacji. Jak temu zaradzić?

 10. Dlaczego tak wiele marek zmienia swoje logotypu i przestaje się wyróżniać?
  https://velvetshark.com/articles/why-do-brands-change-their-logos-and-look-like-everyone-else
  INFO: Mamy obecnie wielką inwazję fontów sans serif? Z czego to wynika? Ciekawa analiza autora artykułu.

 11. Nie pozbywaj się starego laptopa - daj mu drugie życie
  https://scribe.rip/dont-sell-your-old-laptops-2589fc97277e
  INFO: Na starym laptopie wszystko działa skrajnie wolno i nie zainstalujesz na nim współczesnego systemu operacyjnego? Nie szkodzi. Zainteresuj się dystrybucjami takimi jak Lubuntu, Puppy Linux czy AntiX, które ruszą nawet na 256MB RAM. Przerób swój stary sprzęt na odtwarzacz filmów, czy narzędzie do blokowania reklam.

 12. Dlaczego Apple nie chce dodać USB-C do iPhone?
  https://scribe.rip/swlh/the-real-reason-apple-doesnt-want-to-add-a-usb-c-port-to-the-iphone-91da3c9d4045
  INFO: Analiza problemu przeprowadzona przez jednego z blogerów. Jak to zawsze bywa, gdy nie wiadomo, o co chodzi… ;)

 13. Dlaczego nie można pobrać DNSów dla szwajcarskiego TLD?
  https://shkspr.mobi/blog/2022/07/dns-esoterica-why-you-cant-dig-switzerland/
  INFO: Ciekawostka. Dlaczego pobieranie głównych DNSów dla domen krajowych działa bez najmniejszego problemu dla wszystkich domen z wyjątkiem szwajcarskiej? Taka mała ciekawostka i zaszłość historyczna zarazem :)

 14. Użycie kodów HTTP w odpowiedziach API - dlaczego prawdopodobnie robisz to źle?
  https://blog.slimjim.xyz/posts/stop-using-http-codes/
  INFO: Odwołanie do nieistniejącego ID z bazy zwraca kod błędu 404? Czy aby na pewno tak to powinno działać? Ciekawe przemyślenia na temat tego, jak aplikacja powinna obsługiwać nieistniejące dane i jakimi kodami HTTP powinna się w takim przypadku posłużyć.

 15. InstantGeo - skrajnie prosta biblioteka JS do geolokalizacji
  https://instantgeo.info/?utm_source=tldrnewsletter
  INFO: Osadzasz jeden, malutki skrypt (~300 bajtów), a jako rezyltat otrzymujesz dane geolokalizacyjne osoby odwiedzającej Twoją stronę. Zwracana jest nazwa województwa, miasto, długość i szerokość geograficzna itp. Działa kiepsko, jeśli korzystasz np. z połączenia LTE (u mnie pokazuje Warszawę, podczas gdy jestem w okolicach Krakowa).

 16. Astrofox - darmowa aplikacja do renderowania wizualizacji dostosowanych do muzyki
  https://astrofox.io/
  INFO: Wrzucasz plik MP3, ustawiasz parametry wizualizacji (zdjęcie w tle, napisy, efekty świetlne, animacje itp.), a w efekcie otrzymujesz film z animacją, zdatny np. do wrzucenia na YouTube. Działa na Windowsie, Linuksie i Macu.

 17. Jakie możliwości daje nam selektor :has() w CSS?
  https://blog.jim-nielsen.com/2022/unlocked-possibilities-of-has-selector/
  INFO: Ciekawy przykład tego, co dawniej dało się zrealizować z użyciem JavaScriptu i CSSa, a obecnie dzięki :has() można ogarnąć w czystym CSS.

 18. Wyszukiwanie informacji na temat numeru telefonu z poziomu terminala
  https://wildinsect.medium.com/find-mobile-number-details-using-linux-f9beff9fc678
  INFO: Proste CLI dop serwisu TrueCaller. Pozwala odpytywać nie tylko o numery telefonów spamerów, ale także o wszystkie inne numery, które zostały (świadomie lub nie) udostępnione tej firmie.

 19. DRY - jedna z najbardziej przecenionych zasad programistycznych
  https://gordonc.bearblog.dev/dry-most-over-rated-programming-principle/
  INFO: Zasada “Dont Repeat Yourself” w teorii ma zagwarantować nam, że kod będzie czystszy, bardziej czytelny i nie będzie zawierał zbytecznych, przeklejanych wielokrotnie instrukcji. W praktyce jednak nie wygląda to aż tak dobrze…

 20. Jak rozpocząć swoją przygodę z fontami zmiennymi na frontendzie?
  https://evilmartians.com/chronicles/the-joy-of-variable-fonts-getting-started-on-the-frontend
  INFO: Fonty zmienne to takie, w których niektóre z parametrów mogą być swobodnie ustawiane w pewnym zakresie. Nie mamy więc czcionki ‘light’ i ‘bold’, a np. 300 różnych stopni pogrubienia. Artykuł tłumaczy jak takie fonty poprawnie załadować, zadeklarować je na froncie i jak używać.

 21. Historia tajemniczego marginesu 8px dodawanego do BODY w HTML
  https://www.miriamsuzanne.com/2022/07/04/body-margin-8px/
  INFO: Dlaczego przeglądarki ustawiają dodatkowy, nielubiany przez frontendowców margines, dlaczego ktoś wydał taką rekomendację i dlaczego akurat 8px?

 22. Teleskop Webba vs teleskop Hubbla
  http://www.webbcompare.com/
  INFO: Zestawienie porównawcze czterech fotek wykonanych przez oba teleskopy. Można tam zaobserwować, jak duży skok jakości udało się uzyskać w przypadku Webba. Strona nie chciała mi się poprawnie załadować na smartfonie, więc sugeruję testować na desktopie.

 23. Tworzenie prostego serwera GraphQL w NodeJS
  https://www.taniarascia.com/graphql-server-node/
  INFO: Najlepszą metodą na dogłębne zrozumienie jak działa GraphQL jest próba samodzielnego napisania serwera, który obsługuje zapytania w tym języku. Do tego właśnie powstał ten artykuł. Aby rozpocząć pracę nad projektem, musisz znać podstawowe koncepcje GraphQL. Jeśli ich nie znasz, to link do artykułu z pierwszego akapitu Ci je przedstawi.

 24. Grę DOOM uruchomiono już chyba na wszystkim…
  https://www.pcgamer.com/doom-hacker-gets-doom-running-in-doom/
  INFO: Tostery z Doomem, smart szczoteczki do zębów uruchamiające Dooma, smart lodówki z tą grą… czas wejść na wyższy poziom. Okazuje się, że można uruchomić Dooma wewnątrz… Dooma :)

 25. Analiza Malware na Macu - jak to robić bezpiecznie?
  https://go.sentinelone.com/rs/327-MNM-087/images/reverse_mw_final_9.pdf
  INFO: Krótki poradnik w formie ebooka (39 stron) omawiający jak przygotować swój system do analizy złośliwego oprogramowanie tak, aby samemu się nim nie zarazić. Jakich narzędzi używać, na co uważać itp.

 26. JQQ - interaktywna nakładka na JQ (soft do parsowania JSONów)
  https://github.com/jcsalterego/jqq
  INFO: Aplikacja umożliwia sprawne przeszukiwanie plików JSON, prezentując przy tym w locie zwracane wyniki. Załączona animacja idealnie pokazuje, o co dokładnie chodzi. JQQ nie ma zastąpić JQ, a być jedynie ułatwieniem przy budowaniu zapytań.

 27. Selectmenu - propozycja nowego tagu w HTMLu. Jak mógłby działać?
  https://hidde.blog/custom-select-with-selectmenu/
  INFO: Artykuł na temat selectmenu (czyli w pełni stylowalnego odpowiednika selecta) wrzucałem już kilka miesięcy temu. Tutaj autor tłumaczy, nie czym sam komponent jest, a jak dałoby się usprawnić jego hipotetyczne działanie.

 28. iRedis - terminalowy klient Redisa
  https://github.com/laixintao/iredis?utm_source=tldrnewsletter
  INFO: Oferuje autouzupełnianie i kolorowanie składni. Potrafi znacznie przyspieszyć i ułatwić pracę ze wspomnianą bazą. Warto rzucić okiem, jeśli pracujesz na co dzień z Redisem.

 29. Prototype pollution - przykład zaawansowanej metody ataku XSS (film, 45 minut)
  https://www.youtube.com/watch?v=HSTK6McXudM
  INFO: To nagranie wystąpienia Michała Bentkowskiego z konferencji OhMyHack z ubiegłego roku.

 30. Amazon Cognito - poprzednik dla zupełnie zielonych
  https://beabetterdev.com/2022/06/26/amazon-cognito-a-complete-beginner-guide/
  INFO: Cognito to usługa od Amazona obsługująca autoryzację i uwierzytelnianie w aplikacjach. Ten poradnik jest świetnym wstępem dla osób, które do tej pory nie miały z nią wiele wspólnego.

 31. Awesome-DB-Tools - zbiór narzędzi do pracy z bazami danych
  https://github.com/mgramin/awesome-db-tools
  INFO: Nie ma znaczenia, czy pracujesz z bazami SQL czy NoSQL, w tym zestawie prawdopodobnie znajdziesz coś dla siebie. Aplikacje do zarządzania, backupowania, analizowania, testowania i wielu innych.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

 1. Piszesz artykuły techniczne? Gdzie możesz je opublikować za pieniądze?
  https://uw7.org/un_16fccb6d944e8
  INFO: Spis dziesiątek firm zainteresowanych technicznymi wpisami na bloga (po angielsku), płacącymi od $50 do około $1000 za wpis.

 2. “403 - brak dostępu” - jak obejść takie zabezpieczenie?
  https://uw7.org/un_48e364e990470
  INFO: Prosty skrypt testujący szereg metod na obchodzenie komunikatów o braku dostępu do aplikacji webowej. Podszywa się pod różne IP, nadpisuje nagłówki itp. Użyteczne przy pentestach.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  ?

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.